Izložba „Azbuka i istorija“, autora Vasija Velinova otvorena je u organizaciji Ambasade Republike Bugarske u Crnoj Gori, povodom Dana slovenske azbuke, bugarskog obrazovanja i kulture.
Izložbu, upriličenu povodom Dana slovenske azbuke, bugarskog obrazovanja i kulture, otvorio je ministar kulture u Vladi Crne Gore Aleksandar Bogdanović.
On je rekao da, iako je izložba „Azbuka i istorija“ koncipirana u prepoznatljivom nacionalnom ključu, ona ujedno predstavlja priliku da se zajednički promišlja i širi kontekst pozicija u viziji moderne Evrope.
"Ti fundamenti sadrže ideju jedinstva u različitostima, a koja je bila vodilja i dvojici utemeljivača slovenske pismenosti. Danas možemo reći da djelo Ćirila i Metodija predstavlja jednu od ključnih tačaka susreta istoka i zapada, grčko-slovenske i latinske kulturne tradicije", smatra Bogdanović.
Kako je rekao zahvaljujući njihovom vizionarstvu, inventivnosti i istrajnosti stvorena je, između ostalog, i svojevrsna platforma za prevazilaženje problema u širenju hrišćanske vjere među slovenskim narodima.
"Treba istaći da je u vrijeme ove dalekosežne misije to značilo i širenje horizonta kulture tih prostora. Zato je praznik slovenske pismenosti ujedno i snažna multikulturalna kopča na ovom dijelu evropskog kontinenta, koji egzistira sa svim svojim specifičnostima i izazovima", naglasio je Bogdanović.
Ambasadorka Bugarske u Crnoj Gori Meglena Plugčijeva podsjetila je kako je papa Jovan Pavle drugi 1980. godine proglasio Ćirila i Metodija zaštitnicima Evrope.
"Bez obzira na to koliko se brzo razvijaju tehnologije i globalizacija danas, dug i izazov za nas, slovenske narode, je da očuvamo i nastavimo djelo Ćirila i Metodija. Danas je Evropi potrebno jedinstvo više nego ikada, iz zajedničkih potreba, zajedničkih vrijednosti i projekata", navela je Plugčieva.
Ona je navela da je prije nekoliko dana tokom posjete Bugarskoj, papa Franjo je istakao i podsjetio na doprinos Svete braće Kirila i Metodija i dao ih kao »primjer za sve nas, koji traje više od hiljadu godina«.
"Sa ponosom ističemo i činjenicu da je, od datuma ulaska Bugarske u Evropsku uniju ćirilica treće službeno pismo Evropske unije, zajedno sa latinicom i grčkim alfabetom", istakla je ona.
Plugčijeva izrazila je i divljenje prema kulturnoj i prirodnoj baštini Crne Gore, naglasivši kako je slovenska azbuka duhovno dobro na čijoj zaštiti treba raditi zajedničkim snagama.