Uprava pomorske sigurnosti dio je programa Evropske unije za istraživanje i inovacije, Horizont 2020, u periodu od 2014. do 2020. godine, a nacionalnu koordinaciju obavlja Ministarstvo nauke
U sklopu ovog programa, Crna Gora je dio projekta COMPASS2020, čiji je glavni cilj da demonstrira operativno rješenje za neprekidni nadzor mora na velikim udaljenostima od obale, povećavajući mogućnosti za analizu i procjenu situacije za pomorske vlasti i na taj način doprinosi smanjenju troškova uz povećanje raspoloživosti i pouzdanosti operacija.
Ovaj projekat, koji traje 18 mjeseci, finansira se u iznosu od 4.838.490 eura, dok budžet Uprave iznosi 150.000€.
Ono što COMPASS2020 podrazumijeva su promjene u nadzoru pomorskog saobraćaja u Evropi, uz upotrebu bespilotnih sredstava (letjelica i plovila) sa ostalim sredstavima u jedinstveni operativni sistem.
„COMPASS2020 jasno stremi prelazu sa aktivnosti na inovativnim i tehnološkim istraživanjima prema konkretnim rješenjima na poboljšanju platformi, njihovom zajedničkom radu i obradi podataka, i time stvarajući pretopstavke za njihovu upotrebu u realnim uslovima koristeći jedinstveni Koncept Operacija – CONOPS“, navodi se u obavještenju Uprave pomorske sigurnosti.
Predloženo rješenje, objašnjavaju, oslanja se na kombinovano korišćenje sredstava (letjelica i plovila), sa i bez posade, kako bi se postigla veća pokrivenost, bolji kvalitet informacije i kraće vrijeme odziva u pomorskim operacijama.
"Rješenje će biti bazirano na inovativnom CONOPS-u, kojim se koriste više bespilotnih letjelica i podvodnih plovila sa najsavremenijim karakteristikama, koji će biti lansirani sa patrolnih brodova Pomorske uprave Portugala i sa kopna. Rješenje će biti podržano sa centralne lokacije kao i sa drugih interoperabilnih centara", saopštili su iz ove institucije.
Oni su dodali da bespilotna sredstva mogu poslužiti kao daljinski brodski senzori, koji objezbeđuju kritične podatke za misije i koji se mogu iskoristiti za razvoj namjesnkih usluga tokom projekta, kao što su npr. moduli za objedinjavanje podataka i analizu rizika. U zadnjoj fazi projekta će se uraditi demonstracija i validacija rezultata projekta u Portugalu u zadnjem kvartalu 2020. godine, i omogućiće konzorcijumu da predstavi razvijeno rješenje u realnom vremenu i stvarnom okruženju.
Dodaje se da će COMPASS2020 kulminirati finalnom demonstracijom koja će se održati 2020. godine na obalama Portugala i uključiće kombinovane operacije više vrsta sredstava: patrolne brodove Pomorske uprave Portugala, bespilotne letjelice sa fiksnim krilima AR5 i AR3 kompanije TEKEVER iz Portugala, podvodno autonomno plovilo A18-M kompanije ECA Group iz Francuske i bespilotni multikopter kompanije AIRBUS D&S iz Holandije.
Projekat COMPASS2020 je počeo prvog maja ove godine, i predstavlja inicijativu Evropske komisije (EK), vođenu Pomorskom upravom Portugala, koja ima za cilj da doprinese zajedničkom cilju EK i zemalja članica: jačanju vanjske sigurnosti i bezbijednosti na morskom prostoru. EK je odobrila ugovor u okviru H2020 programa.