Crnogorski olimpijski komitet (COK), Ministarstvo održivog razvoja i turizma i UNDP potpisali su Sporazum o saradnji povodom realizacije programa zelenih Igara malih zemalja Evrope, čiji je Crna Gora domaćin od 27. maja do 1. juna.
Iz UNDP-a su kazali da Međunarodni Dan planete Zemlje, koji se obilježava danas, u Crnoj Gori protiče u duhu brojnih ekoloških akcija.
„Crna Gora aktivno učestvuje u stvaranju održive budućnosti i uspostavljanju zakonodavno-strateškog okvira zaštite i unaprjeđenja životne sredine i dostizanju evropskih ekoloških standarda”, kaže se u saopštenju.
Stalna predstavnica te organizacije u Crnoj Gori, Daniela Gašparikova, kazala je da je jedan od pristupa UNDP da preko uticaja pop kulture kod mladih probudi svijest i pokrene promjenu.
„To znači ne samo edukovati mlade o uzrocima i efektima klimatskih promjena već i dati podršku konkretnim aktivnostima, kao sto su – podrska u organizaciji i ozelenjavanju najpopularnijih crnogorskih muzičkih festivala i sportskih događaja tako da to postane standard, a ne izuzetak“, rekla je ona.
Prema riječima Gašparikove, cilj partnerstva koje je danas krunisano sporazumom je da sinergetski odnos održivosti i sporta na Igrama malih država Evrope, postane model za organizaciju budućih sportskih događaja u skladu sa standardima životne sredine.
„Tako ćemo pokazati da se karbonski otisak može minimizirati tokom tih igara, ali i na svim budućim sportskim događajima sličnog obima", navela je ona.
Ministar održivog razvoja i turizma Pavle Radulović kazao je da je zadovoljan što će sportom biti promovisano očuvanje životne sredine.
On je rekao da je uobičajeno da veliki sportski događaji imaju veliki uticaj na okolinu, jer je povećana potrošnja energije i vode, stvaraju se velike količine otpada, povećava gužva u saobraćaju, zagađuju se vazduh i voda.
Radulović je kazao da su zelene Igre malih zemalja Evrope posvećene misiji da budu inkluzivne, ekološke i održive.
“Tokom trajanja Igara biće postavljene kante za selekciju otpada, organizovan kolektivni prevoz sportista i osoblja kako bi se smanjilo zagađenje prirode i karbonski otisak, dok će se igre održati bez upotrebe plastike u bilo kom vidu”, naveo je on.
Počasni odbor XVIII Igara malih zemalja Evrope 2019: @VladaCG, @GradPg, @cetinjeme, #Budva, #Bar, @OpstinaTivat, @SeeMontenegro saglasni - Igrama promovisati CG kao stabilnu državu i prestižnu investicionu i turističku destinaciju #HowBigWeAre#MNE2019https://t.co/RAaDv9sgkBpic.twitter.com/SiK5MDgZRe
— Vlada Crne Gore (@VladaCG) April 22, 2019
Prema riječima Radulovića, taj sportski događaj posebna je prilika za promociju crnogorske ljepote, budući da će gledaoci širom Evrope i svijeta biti u prilici da vide prenos igara.
“Osim prirodnih ljepota, Crna Gora na taj način sebe kandiduje kao zemlju kadru da bude organizator događaja ozbiljnih organizacionih izazova’’, istakao je on.
Kako je saopšteno, najveće takmičenje koje će Crna Gora u svojoj novijoj istoriji organizovati, ugostiće takmičare iz osam evropskih zemalja sa manje od milion stanovnika.
Tako će Crnu Goru posjetiti sportisti iz Lihtenštajna, Kipra, Islanda, Monaka, Luksemburga, Andore, Malte i San Marina.
Predsjednik COK-a Dušan Simonović naglasio je da, osim toga što će Crna Gora prvi put biti domaćin jednog multi-sportskog takmičenja, koje će okupiti oko dvije hiljade učesnika – sportista, trenera, službenih lica, predstavnika nacionalnih olimpijskih komiteta i novinara, Igre malih zemalja biće značajne i po tome što će biti organizovane uz poštovanje najviših ekoloških standarda.
Kako je naveo, COK je donio program "Zelene igre”, u skladu sa strategijom i jasnim opredjeljenjem olimpijskog pokreta da se kroz sport, a posebno organizaciju sportskih događaja, promoviše održivost i zaštita životne sredine.
"To znači da će se Igre organizovati u skladu sa načelima Strategije Međunarodnog olimpijskog komiteta o održivosti i zaštiti životne sredine, kao i na strategiji Ministarstva održivog razvoja i turizma i Vlade", kazao je Simonović.
On je dodao da su pod sloganom "Prirodno je biti fer” izradili i uputstvo za organizaciju sportskih takmičenja, koje je neophodno ispoštovati kako bi se organizovala i održala bez negativnog uticaja na životnu sredinu.
Iz UNDP-a su kazali da je nakon potpisivanja Sporazuma o saradnji organizovana sadnja drveća ispred Sportskog centra Morača.
"Sadnja drveća organizovana je istovremeno i u Budvi, Tivtu i na Cetinju", dodaje se u saopštenju.