NVO "Prijatelji životinja Podgorica" uputila je danas dopis gradonačelniku Podgorice Ivanu vukoviću, u kom sugerišu da se riješi problem napuštenih pasa, neodgovornih vlasnika i da se izgradi groblje kućnih ljubimaca u Podgorici.
Nevladina organizacija "Prijatelji životinja Podgorica" u dopisu upućenom gradonačelniku Podgorice, pozdravili su ideju da Podgorica uđe u program pametnih i zelenih gradova EBRD-a, uz sugestije o tome šta bi trebalo uraditi u oblasti zaštite i dobrobiti životinja, kroz sprovođenje pomenutog programa.
Takođe iz NVO Prijatelji Životinja Podgorica su ponudili svu mogući pomoć i podršku u realizaciji programa, pogotovu stavki koje su naveli kao neophodne za rješavanje.
"Kao organizacija koja se veoma predano i ozbiljno bavi zaštitom životinja, mišljenja smo da bi
sprovođenje ovog programa i te kako trebalo imati uticaja na sprovođenje Zakona o dobrobiti i zaštiti životinja u Glavnom gradu, pa Vam stoga predlažemo neke od osnovnih radnji, koje odmah nakon početka realizacije navedenog projekta treba sprovesti u djelo", navodi se u dopisu.
Kako se takođe navodi u dopisu, program "Uhvati steriliši i pusti" koji se u većini evropskih gradova pokazao kao najbolje rješenje za smanjenje broja pasa lutalica, a podržan je od strane Svjetske zdravstvene organizacije, trebao bi se početi sprovoditi i u Podgorici, gdje se doduše sprovodi, ali nedovoljno.
"To znači da bi u sklopu azila na Vrelima Ribničkim trebalo svakodnevno vršiti sterilizaciju i kastraciju nekoliko pasa, koji bi nakon oporavka u karantinu bili vraćani na mjesto svog ranijeg boravka. Na taj način se pored broja populacije anulira agresivnost kod pasa lutalica, što znači da je za Glavni grad korisnije da novac uloži u sprovođenje ovog projekta, umjesto što ga ulaže u isplaćivanje odšteta građanima zbog ujeda pasa lutalica".
Kao jedan od najvećih problema u Glavnom gradu oni smatraju nepostojanje groblja za kućne ljubimce.
"S obzirom na činjenicu da populacija kućnih ljubimaca u Podgorici konstantno raste, smatramo da je neophodno groblje za njih, kako bi se izbjeglo njihovo sahranjivanje po parkovima i drugim javnim površinama. Za realizaciju ove ideje su potrebna minimalna novčana sredstva, uz obezbjeđivanje adekvatne lokacije, a prihodi od prodaje parcela bi svakako doprinijeli povećanju budžeta Glavnog grada. Kroz neposredan razgovor sa sugrađanima i kroz ankete koje smo sprovodili došli smo do zaključka da više od 90% naših sugrađana misli da je groblje za kućne ljubimce neophodno. Na ovaj način Podgorica bi svakako stala rame uz rame sa razvijenim evropskim gradovima, koji su taj projekat odavno realizovali i gdje se pokazao kao jako isplativ", navodi se u dopisu koje je upućeno gradonačelniku.
Kako su rekli iz ove NVO, rad Komunalne policije i Komunalne inspekcije, kada je u pitanju dio njihovih aktivnosti vezanih za sprovođenje odredbi Zakona o dobrobiti i zaštiti životinja je daleko ispod zadovoljavajućeg nivoa.
"Na mnoge naše dopise i sugestije ne dobijamo odgovore, a kamoli adekvatnu reakciju. Njihovi službenici često znaju da kažu da za neke stvari nisu nadležni i da prebacuju odgovornost na druge službe iako mi jako dobro znamo za šta je koja služba nadležna. Kada bi se ove dvije službe aktivirale na pravi način i kada bi se krenulo sa sprovođenjem kaznenih mjera pomenutog Zakona, pogotovu prema nesavjesnim vlasnicima kućnih ljubimaca, koji šetaju opasne pse bez korpi i često bez povodca, ne kupe izmet iza njih sa javnih površina i slično, u budžet Glavnog grada bi se slila značajna materijalna sredstva, a sa druge strane bismo imali čiste javne površine i odgovorne vlasnike kućnih ljubimaca", navodi se u saopštenju.
Na kraju su pozdravili ideju o uvođenju pett korpi na brdu Gorica
"Pozdravljamo vašu ideju o uvođenju pett korpi na brdu Gorica, ali bez kontrole vlasnika koji tamo šetaju svoje pse, postavljanje pett korpi biće bez ikakvog značaja", zaključuje se u saopštenju Prijatelja životinja.