Željeznička infrastruktura zabilježila je u prošloj godini gubitak od 758 hiljada eura, usljed obezbjeđenja sredstava za odlazak zaposlenih u penziju, povećanja stope amortizacije i troškova po osnovu radničkih tužbi.
Predsjednik Odbora direktora ŽICG, Safet Kalač, kazao je da je gubitak od 758 hiljada eura značajno manji od kada je to preduzeće postalo samostalno 2008. godine u odnosu na raniji period.
“Obezbijedili smo u prošloj godini sredstva iz sopstvenih izvora za isplatu 30 radnika, koji su ispunili jedan od uslova za odlazak u penziju u bruto iznosu od 270 hiljada EUR”, rekao je Kalač na konferenciji za novinare.
On je naveo da je povećana i stopa amortizacije na ukupnu imovinu, koja iznosi 590 miliona eura na veću stopu, pa je ona opteretila ukupno poslovanje preduzeća.
“Takođe, imamo troškove po osnovu različitih tužbenih zahtjeva radnika radi ostvarivanja svojih prava iz radnih odnosa. Platili smo te obaveze iz ranijeg perioda u iznosu od 320 hiljada eura”, precizirao je Kalač.
On je ocijenio da to za ŽICG nije značajni gubitak koji može da poremeti tekuću lividnost preduzeća.
“Međutim, mi ćemo dodatnim aktivnostima učiniti napore da u saradnji sa Vladom ili sopstvenim sredstvima povećamo prihode, tako što ćemo izdati trase više operatera i obezbijediti dio sredstava odakle možemo podmiriti taj dio obaveza”, rekao je Kalač.
On je kazao da je za menadžment ŽICG važno da se poveća stepen bezbjednosti kompanije, smanji broj zaposlenih shodno odluci Vlade deset odsto i prate tekuće investicije, koje nijesu baš beznačajne.
“Ukupno je uloženo 141 milion eura u sanaciju, rehabilitaciju i popravku željezničke infrastrukture”, dodao je Kalač.
On je najavio da je za ovu godinu predviđeno shodno potpisanim sporazumima 15,7 miliona eura tekućih investicija.
“Vode se razgovori o uzimanju dodatnog kredita sa Njemačkom razvojnom bankom (KfW) o sanaciji 20 kilometara pruge i za poboljšanje stepena bezbjednosti, odnosno povećanje stepena ukupne sanacije željeznice, koja je do sada sanirana procentualno 46 odsto”, rekao je Kalač.
On je, govoreći o poreskom dugu preduzeća, kazao da je ŽICG potpisala sporazum sa Poreskom upravom (PU) i redovno izmiruje obaveze.
“Dug smo smanjili sa 3,24 miliona eura na 1,92 milona eura, pri čemu redovno svakog mjeseca isplaćujemo i mjesečnu ratu od 46 hiljada eura po osnovu tog sporazuma. Mi smo jedina firma od deset većih kompanija u Crnoj Gori koja redovno izmiruje dugove po osnovu zarada”, kazao je Kalač.
On je ocijenio da je jedini problem visina prosječne zarade koja iznosi 421 eura, dok je na nivou Crne Gore 20 odsto veća.
“Možda bi trebalo povećati zarade ili iznaći mogućnost za povećanje, kako bi se uskladile sa prosječnim. To je komentar, a ne moj zahtjev u tom pravcu”, rekao je Kalač.
On je dodao da ne očekuje više sudskih troškova po osnovu tužbi radnika.
“Formirali smo komisiju za mirno rješavanje sporova, pri čemu se dosta toga riješilo i uštedjeli smo značajna sredstva”, saopštio je Kalač.
On je naveo da je ŽICG dobitnik nagrade Brand leader award na biznis konferenciji Transport i logistika jugoistočne Evrope i dunavskog regiona, koja je održana u Sava centru u Beogradu 27. marta.
“Nagrada se dodjeljuje na osnovu niza standardizovanih kriterijuma koji podrazumijevaju profesionalnost, inovativnost i visok stepen tržišne prepoznatljivosti ŽICG za ovu godinu”, zaključio je Kalač.