Ministarstvu zdravlja i zdravstvenim ustanovama prošle godine stiglo je više od 2.600 prigovora pacijenata!
To je deset odsto više nego godinu ranije, piše Dan.
Podgorički dnevnik navodi da su se pacijenti uglavnom žalili na kvalitet i dužinu čekanja zdravstvene usluge, postupke zdravstvenih radnika kao i na organizaciju rada službi.
Prema zakonu o zdravstvenoj zaštiti, direktori zdravstvenih ustanova Ministarstvu upućuju redovne kvartalne i godišnje izvještaje o prigovorima pacijenata, podsjeća Dan.
U izvještaju Ministarstva zdravlja se navodi da su tokom prošle godine tom resoru stigla 182 prigovora, a zaštitnicima prava pacijenata u zdravstvenim ustanovama 2.460, navodi podgorički dnevnik.
List prenosi da sui z Ministarstva saopštili da je zaštitnicima prava pacijenata u zdravstvenim ustanovama podneseno 2.460 prigovora koji su se najvećim dijelom odnosili na kvalitet zdravstvenih usluga, postupke zdravstvenih radnika ili saradnika, dužinu čekanja na zdravstvene usluge i organizaciju rada zdravstvenih službi.
Najveći broj prigovora se odnosio na Klinički centar Crne Gore -1.257, Dom zdravlja Podgorica 879 i na Opštu bolnicu Bar 65.
Prigovora prošle godine nije bilo u domovima zdravlja Mojkovac, Andrijevica i Cetinje, Specijalnoj bolnici za plućne bolesti Brezovik i Zavodu za transfuziju krvi.
Od 182 prigovora podnesena Ministarstvu, 98 se odnosilo na kvalitet zdravstvene usluge, deset na postupak zdravstvenog radnika ili saradnika, tri na način naplaćivanja usluga, 13 na organizaciju zdravstvene službe, 24 na vrijeme čekanja na zdravstvenu uslugu, dvije na korupciju u zdravstvu i 32 na ostalo.
Ministarstvo je u tri slučaja, na osnovu pritužbi građana, pokrenulo postupak vanredne eksterne kontrole kvaliteta stručnog rada, dok je jedna prijava sumnje na korupciju procesuirana nadležnim organima, navodi Dan.
Iz Minstarstva su naglasili da je značajan broj pritužbi pacijenata neosnovan, što se utvrdi nakon sprovedene procedure, o čemu se pacijent informiše.