Predsjednik Ljekarske komore dr Aleksandar Mugoša osudio je, ocijenivši da je ovaj slučaj samo još jedan u nizu dokaza u kakvim uslovima rade crnogorski ljekari
"Međutim, i dalje, osim nas i naših porodica, to izgleda nikog u ovom društvu ne samo da ne zabrinjava, već jednostavno ne interesuje. Vidjećemo kako će se nadležni organi ponašati u ovoj situaciji i pokušaćemo da uporedimo njihovu reakciju sa, na primjer, poznatim slučajem kada je dvadesetogodišnja djevojka stavila ruku na ruku sudije u Sudu za prekršaje u Kotoru", kazao je za Pobjedu dr Mugoša.
Nasilje nad ljekarima, prema njegovim riječima, ne samo da nije novost, već "nažalost ne predstavlja rijetku pojavu u našem društvu".
"Od slučajeva klasičnog fizičkog nasilja mnogo su češći slučajevi verbalnog nasilja nad ljekarima, koji su, vjerujte, često jednako bolni za nas", rekao je dr Mugoša, naglasivši da Ljekarska komora
traži najbolji model kompletne pravne zaštite za ljekare u različitim životnim situacijama u kojima se mogu naći, kako na svom radnom mjestu tako i van njega.
Da su nadležni kao i cijelo društvo nijemi kada su u pitanju napadi na ljekare saglasna je i predsjednica Sindikata doktora medicine Milena Popović-Samardžić.
Ona je za Pobjedu poručila da nadležni moraju hitno da reaguju, jer će se napadi na ljekare nastaviti.
"Ovo je fenomen koji iziskuje hitnu reakciju. Međutim, reakcije za sada ne postoje na jasne i vidljive napade, a to stimuliše i ohrabruje agresivnost. Nijedna institucija ne reaguje. Sa druge strane, u javnosti se njeguje agresivan pristup i neko ogorčenje prema našoj profesiji. Ništa se ne preduzima da se ona predstavi u nekom drugom svjetlu, da se objasni njen značaj", kazala je Popović-Samardžić.
Ovaj sindikat prošle sedmice uputio je potpredsjedniku Vlade i ministru pravde Zoranu Pažinu pismo u kojem traže da se u Krivični zakonik napad na ljekare uvrsti kao krivično djelo. Odgovor, kaže Popović-Samardžić, od ministra još nijesu dobili.
Ministarstvu pravde pisali su i prošle godine.
"Tada su nam ljubazno odgovorili da će kada budu izmjene Krivičnog zakonika razmotriti našu inicijativu. To se od prošle godine nije desilo", kazala je ona.
Iz Sindikata su ranije saopštili da je u Crnoj Gori prošle godine zabilježeno oko 30 napada na ljekare. Posljednji napad, kaže Popović-Samardžić desio se krajem decembra. Ona je navela da nijesu rijetki slučajevi napada i u podgoričkom Domu zdravlja, posebno na Koniku, gdje bivši zavisnici od psihoaktivnih supstanci uzimaju supstitucionu terapiju.