Danas se navršava 13 godina od tragedije na Bioču, kada je prilikom isklizavanja iz šina voza koji je saobraćao na relaciji Bijelo Polje – Podgorica stradalo 47 osoba
U ovu brojku nisu uračunate žrtve preminule od posljedica udesa, a povrijeđeno više od 200 osoba.
Dva vagona putničkog elektromotornog voza 6193 tog dana su oko 16 sati iskliznuli su iz šina i survali se u kanjon Morače, deset kilometara sjeverno od Podgorice.
Voz je navodno trebao da se zaustavi u Bioču, ali se to nije desilo. Ubrzao je i ušao je u tunel i tu je iskočio iz šina udarajući u zidove tunela, pri čemu su dva vagona ostala u tunelu, dok su se dva petsto metara dalje survala i zadržala se na jednom platou 30 metara ispod pruge.
Na mjesto nesreće među prvima je došao Sreten Vuksanović, čija se kuća nalazi nedaleko, i pozvao policiju i hitnu pomoć. I ostali mještani pritrčali su kako bi ukazali pomoć velikom broju povrijeđenih putnika.
Ubrzo su reagovale službe hitne pomoći i vojske, kako bi se povrijeđeni prevezli u Kliničko-bolnički centar, Dječju kliniku i Vojnomedicinski centar. Građani širom Crne Gore odazvali su se pozivu da se donira krv, zahvaljujući čemu je spaseno mnogo života.
Ispostavilo se da je nesreću izazvalo otkazivanje sistema kočnica, a pretpostavlja se, i ljudski faktor.
Na šest godina zatvora osuđen je mašinovođa Slobodan Drobnjak, koji je i sam povrijeđen prilikom ove tragedije. Ostali, među kojima i otpravnik vozova u Bijelom Polju Milojica Drobnjak, oslobođeni su optužbi. Protiv njega je ranije podnijeta optužnica zbog toga što prije kretanja srušenog voza nije obavio pravilnu kontrolu kočionih sistema kompozicije, a mašinovođa je na suđenju kazao da je njemu naloženo da na put krene sa manjkom ispravnih kočionih sistema.
Iz nevladine organizacije “Voz neprebola”, koju su osnovale porodice nastradali sa ciljemborbe za istinu o teškoj željezničkoj nesreći smatraju da je za ublažavanje posljedica nesreće ključna adresa Vlada Crne Gore.
„Vlada nam je, na naš zahtjev koji smo uputili 26. juna prethodne godine, odgovorila 25. decembra, da je naš zahtjev proslijeđen Ministarstvu saobraćaja Crne Gore. Mišljenja samo da to Ministarstvo ne može ni blizu odgovoriti našim zahtjevima i potrebama“, kazao je predsjednik ove NVO Goran Vojinović uoči obilježavanja trinaestogodišnjice nesreće.
On je uputio apel predsjedniku Vlade Dušku Markoviću da upriliči prijem članova NVO, kako bi razgovarali o dokazima koji su iznijeti povodom tog slučaja, a koji, kako je istakao, nisu dovoljni Tužilaštvu da obnovi sudski postupak.
„Jedan od najvećih dokaza ove sramotne odluke, da se samo jedan čovjek osudi, i to na šest godina, jeste činjenica da je Drobnjak za svakog poginulog osuđen na mjesec i po zatvorske kazne. Ukoliko bi se izrečena kazna podijelila sa brojem povrijeđenih putnika, taj čovjek bi bio osuđen samo na nekoliko dana“, kazao je Vojinović.
Član Upravnog odbora NVO ,,Voz neprebola – Bioče 2006“ Vesko Vlahović podsjetio je da je zvanični stav Crne Gore, neposredno nakon nesreće, bio da je to tragedija cijele države, a da je, kako je naveo, obećana pomoć porodicama stradalih i preživjelim putnicima.
„Od obećanja da će se pomoći, malo je toga urađeno, iako ne možemo reći da nije ništa urađeno. Ona su data, ali u velikom procentu su ostala samo obećanja, udaljavajući se od onih kojima je to obećano“, istakao je Vlahović.
Predstavnici ove NVO danas su, uz ministra saobraćaja i pomorstva Osmana Nurkovića i direktora Dirktorata za željeznički saobraćaj Milana Bankovića, danas na spomeniku u Bioču odali počast žrtvama najteže željezničke nesreće u Crnoj Gori.