Nevladina organizacija Green home zatražila je obustavu raspisivanja koncesionog tendera za istraživanje ugljovodonika u cijelom crnogorskom podmorju
Oni su pozvali državnog tužioca da preispita kršenje ugovora, plana i procjene uticaja na životnu sredinu.
Nevladina organizacija Green home tražila je od Uprave za ugljovodonike izvještaje licenciranih posmatrača morskih sisara i kornjača, izvještaje o upotrebi vazdušnih topova i sprovedenim procedurama sporog starta, dnevnih izvještaja sa procjenom usaglašenosti sa planom upravljanja životnom sredinom prema Sporazumu o kitovima (ACCOBAMS).
Kako su naveli Uprava za Ugljovodonike se za to proglasila nenadležnom i uputila ih na Upravu za inspekcijske poslove.
Izvršna direktorica te NVO, Nataša Kovačević je rekla da se postavlja pitanje na osnovu kojih informacija je Uprava za ugljovodonike postavljala izvještaje na zvaničnoj web stranici ili zbog čega nije podijelila izvještaje ako je informacija u njihovom faktičkom posjedu u skladu sa Zakonom o slobodnom pristupu informacijama.
"Zahtijevamo obustavu procesa raspisivanja najavljenog koncesionog tendera za istraživanje ugljovodonika u cijelom crnogorskom podmorju, koji u široko nekontrolisanom procesu drastično ugrožavaju životnu sredinu i ostavljaju nas u potpunom neznanju o prirodnim vrijednostima i ekosistemskim uslugama koje smo izgubili i koje ćemo izgubiti u budućnosti", kazala je Kovačević.
Ona je pozvala državnog tužioca da preispita kršenje ugovora, plana i procjene uticaja na životnu sredinu za istraživanja ugljovodonika u barskom dijelu crnogorskih teritorijalnih voda, blokovima 4, 5, 9, 10 u periodu od 16. novembra do 19. decembra prošle godine, a prema monitoringu koji je radio „Institut Plavi Svijet“.
"A iz Instituta Plavi svijet iz Hrvatske, stručne organizacije za istraživanje morskih kičmenjaka koji sprovode monitiring buke u moru, tvrde da je prvo seizmičko istraživanje podmorja u Crnoj Gori krenulo još 16. novembra oko 15 sati, i da nadležna crnogorska tijela nisu koristila stvarne podatke o pojavljivanju i distribuciji morskih vrsta u Crnoj Gori i okolnim područjima, sa ciljem evaluacije uticaja", rekla je Kovačević.
Ipak, dodala je ona, tvrde da je evidentno da je buka proizvedena ovim istraživanjem, drastično uticala na kvalitet života posebno delfina te da će se dugotrajne povrede njihovog slušnog aparata odražavati na populacije tokom mnogo godina.
Kako je navedeno u Elaboratu procjene uticaja na životnu sredinu za 3D geofizička istraživanja u podmorju Crne Gore seizmički brod trebao je za sobom vući 24 zračna topa ukupnog volumena 5085in3 (83,3 litre).
"Ipak prema specifikacijama seizmičke opreme na brodu „Polar Empress“, brod je opremljen sa 22 strimera i nepoznatim brojem Bolt long-life zračnih topova volumena do 10.000 in3. To znači da je brod koji se koristio u Crnoj Gori mogao koristiti zračne topove dvostrukog volumena što za posljedicu ima značajno više buke od one koja je prezentovana i korištena za modeliranje uticaja u Elaboratu", ocijenila je Kovačević.
To, pojasnila je ona, u stvarnosti znači da bi Elaborat mogao biti u potpunosti netačan u prezentaciji vršne visine buke (PSL) od 256 dB, kao buke koju proizvode vazdušni topovi prilikom eksplozija i u prezentaciji uticaja na vrste i obima buke u životnoj okolini.
"Tokom seizmičkog istraživanja, seizmički brod „Polar Empress“ prešao je više od 6,6 hiljada kilometara sprovodeći istraživanje, dok je unutar samih licenciranih blokova prešao približno 3,5 hiljada. Upoređujući kartu planiranog i stvarno provedenog istraživanja vidljivo je da je brod pokrio značajno veće područje od planiranog", navela je Kovačević.
Ona je rekla da ako se pretpostavi da su zračni topovi ispaljivali svakih deset sekundi može se izračunati da je tokom 33 dana seizmičkog istraživanja izvedeno oko 258 hiljada istovremenih ili sedam miliona pojedinačnih eksplozija.
Takođe, dodala je ona, brod je tokom seizmičkog istraživanja povremeno bio u nedopuštenoj zoni, manje od četiri kilometra od obale.
"Iz Instituta Plavi svijet naglašavaju da seizmičko istraživanje može podići pozadinsku buku u moru za 20 dB u području većem od 300 hiljada kvadratnih. Što je još gore, zvuk se širi nekoliko puta brže i može se proširiti na stotinama puta veću udaljenost u vodi nego u zraku", pojasnila je Kovačević.
Prema njenim riječima model širenja zvuka koji je izrađen za crnogorski Elaborat s ciljem procjene utjecaja buke proizvedene seizmičkim istraživanjem predvidio je da će se zvuk proizveden vazdušnim topovima čuti do sjevernog Jadrana s nivoima i preko 150 dB, sve do sjeverne Afrike s nivoima od 80 dB.