Crna Gora učešćem u misiji u Iraku daće doprinos naporima međunarodne zajednice u izgradnji stabilnosti te države, bez obzira na mali broj njenih pripadnika koji bi učestvovali u misiji, ocijenio je vojni analitičar Zoran Bukvić.
On je kazao da razloge za učešće Crne Gore u misiji treba tražiti u vrednostima na kojima počiva Crna Gora kao država.
"Kao članica UN i NATO saveza, sa tradicijom članstva u UN kao jedna od republika SFRJ, Crna Gora je aktivno radila na očuvanju mira i bezbjednosti u svijetu", kazao je Bukvić agenciji Mina.
Učešće u misiji, kaže on, nudi mogućnost za razvijanje bilaterarnih i multiraterarnih veza i podizanje ugleda Crne Gore u svijetu.
"Crna Gora ima interes za opštim doprinosom unapređenju bezbjednosti u svijetu. Učešćem u misiji Crna Gora se promoviše kao država koja se trudi da daje doprinos regionalnoj i globalnoj bezbjednosti i miru, umjesto da bude njen „konzument“", kazao je Bukvić.
Za sve ono što je Crna Gora uradila kao članica NATO saveza, a i prije toga, učestvujući u velikom broju misija kao mala država, doprinijelo je, smatra on, pohvalama iz NATO saveza i pozitvnoj ocjeni o želji da učestvuje u misiji u Iraku.
"Crna Gora učešćem u misiji daće doprinos naporima međunarodne zajednice u izgradnji stabilnosti Iraka, jačajući sposobnosti iračkih institucija i bezbjednosnih snaga u postizanju stabilizacije i bezbjednosti, bez obzira na mali broj pripadnika koji bi ućestvovati u misiji", rekao je Bukvić.
Na NATO samitu u Briselu, krajem 2018.godine, šefovi država i vlada članica NATO donijeli su, na zahtjev iračke vlade, odluku o uspostavljanju NATO neborbene misije, NMI (NATO Mission Iraq).
Misija je, podsjeća Bukvić, pod kanadskom komandom u Bagdadu i realizacijom obuke na dvije lokacije u okolini Bagdada (Taji i Basmaya).
"Cilj misije je dodatno jačanje iračkih bezbjednosnih institucija i struktura, kroz obuku iračkih instruktora, da bi se oni osposobili da obučavaju nove iračke instruktore, a oni da obučavaju svoje ljudstvo", kaže Bukvić.
Misija je počela posljednjeg dana oktobra prošle godine i čini je oko 500 pripadnika, a u Iraku je trenutno oko 140 pripadnika. "Dolazak ostalih pripadnika planiran je za januar ove godine".
U misiji pored pripadnika iz država članica NATO saveza, učestvuju i pripadnici iz Austrije, Finske i Švedske.