Većina crnogorskih institucija krši Zakon o slobodnom pristupu informacijama (SPI) i ne objavljuje propisane informacije što ograničava javnu kontrolu njihovog rada, ocijenili su iz Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS).
MANS je u protekloj godini analizirao spremnost institucija da objave osnovne informacije o njihovom radu, u skladu sa Zakonom o slobodnom pristupu informacijama. Zakon ih obavezuje da proaktivno, na svojim sajtovima, objavljuju određene kategorije podataka.
Kako su kazali, analiza je obuhvatila sajtove 139 organa vlasti, uključujući Skupštinu Crne
Gore, ministarstva u Vladi Crne Gore, organe državne uprave, Glavni grad, lokalne samouprave i javna preduzeća.
"Većina institucija krši zakon i ne objavljuje propisane informacije, što ograničava javnu kontrolu njihovog rada. Iz tog razloga predstavnici civilnog sektora i medija su prinuđeni da učestalo podnose zahtjeve za informacijama kako bi došli do podataka koji bi, shodno zakonu, morali da budu objavljeni na sajtovima institucija", naveli su iz MANS-a.
Oni su naveli da se samo šest odsto organa vlasti može smatrati visoko proaktivnim, dok
trećina ima srednji nivo proaktivnosti.
"Sa druge strane, 45 odsto organa vlasti vrlo slabo poštuje zakon i spada u nisko proaktivne u informisanju građana, a čak 14 odsto analiziranih organa u cjelosti krši Član 12 Zakona o SPI", rekli su iz MANS-a.
Oni su kazali da samo Skupština Crne Gore, u potpunosti poštuje zakonske obaveze, a
sve druge institucije koje su bile predmet te analize, u određenoj mjeri krše Zakon.
"Ministarstva najviše objavljuju opšte informacije o svom radu, a najmanje podatke sadržane u pojedinačnim aktima, koje neposredno ukazuju na rad institucija i izuzetno su značajne za otkrivanje korupcije", piše u saopštenju.
Oni su dodali da su organi u sastavu Vlade značajno zatvoreniji od ministarstava i većina njih na sajtovima nema ni pola Zakonom propisanih informacija.
"Organi u sastavu Glavnog grada ne objavljuju proaktivno većinu informacija koje su propisane zakonom, polovina nema objavljene čak ni Vodiče za pristup informacijama, a ni jedan nije objavio bilo kakvu vrstu javne evidencije ili registra", kazali su iz MANS-a.
Dodaje se da nijedna lokalna samouprava u cjelosti ne objavljuje čak ni osnovne informacije na način propisan Zakonom, a više od polovine jedinica nema objavljen ni Vodič.
"Javna preduzeća u najvećoj mjeri krše zakon i na svojim sajtovima objavljuju samo opšte podatke. Na primjer, ni jedna državna kompanija nije objavila podatke o primanjima javnih funkcionera u njihovim upravljačkim strukturama", zaključuje se u saopštenju.