Vlada će do Nove godine najvjerovatnije odlučiti da li će prodati Montenegroairlines ili će ga uvesti u stečaj.
Vlada mora da prekine priču oko Montenegroerlajnsa, sanacijom, sanacijom i privatizacijom ili stečajem, kazao je ministar saobraćaja Osman Nurković.
„Nimalo nije lako donijeti tu odluku. Nagomilale su se dubioze, eskalirale. Tu mora da se presječe. Da li će to biti u deset ili 15 dana, ali zaista neka se odluka mora donijeti“, kazao je ministar saobraćaja na godišnjoj konfereciji za novinare.
Napomenuo je da je jedna od opcija lex specialis, da se saniraju obaveze iz predhodnog perioda, da se eventualno izvrši dokapitalizacija, nabave dva ili tri aviona... „ili kada se iščiste obaveze da se proda brend i da se proda imovina kojom raspolaže kompanija.
Rekao je da opcija stečaja nosi velike posljedice, počevši od 400 ljudi koj irade u kompaniji, pa do smanjenja broja tursta koji preko ove kompanije dolaze u Crnu Goru.
„Zaista nije lako donjeti ovu odluku“, kazao je Nurković.
On je naveo da je godišnji iznos poreza i doprinosa crnogrske aviokompanije 3,4 miliona eura, a da je ukupan dug po tom osnovu oko 29 miliona eura.
Nurković je kazao da je kompanija imala u 2017. godini ukupne prihode oko 63 miliona eura, a ove blizu 69 mliona. U predhodnoj godini je prevezeno 570 hljada putnika, dok će na kraju ove taj broj biti veći od 620 hiljada.
Govoreći o davanju aerodroma pod koncesiju, ministar je kazao da bi prema konceptu koncesionog akta i Ugovora o koncesiji, koncesionar bio dužan da u prve tri godine uloži minimum 85 miliona eura u proširenje kapaciteta aerodroma.
On je kazao da Crna Gora nema kapaciteta da u najkraćem mogućem roku obezbijedi ova sredstva. Kazao je i da je za ovaj posao potrebno znanje, da se uradi koncept i plan razvoja, kao i tehnički i kadrovski kapaciteti za praćenje realizacije ovoga posla.
„Osim ulaganja od 85 miliona eura, drugi uslov za budućeg koncesionara bio bi avans od najmanje 100 miliona eura, koje bi morao da uplati državi, a treći je da od ukupnog prihoda koji bi koncesionar ostvarivao u perodu koncesije, izdvaja najamanje deset odsto od ukupnog prihoda“, rekao je Nurković i dodao da je četvrti među najvažnijm uslovima, da bi koncesionar morao da preuzme radnike po uslovima iz kolektivnog ugovora.
On je kazao da ovoj vladinoj ideji, nema ozbiljnih oponenata i da se nada da će proces teći u smjeru koji je Vlada zauzela.
„Vrlo brzo ćemo na Vladi usvojiti koncesioni akt i Ugovor o koncesiji i da ćemo nakon usvajanja tog akta, poslije Nove godine, objaviti poziv za predkvalifikaciju. Pozvaćemo firme koje su zainteresovane za koncesiju da dostave interesovanja, kako bismo na tj način vidjeli da li ispunjavaju one uslove koje smo postavili u koncesionom aktu“, najavio je Nurković.
Oni koji se kvalifikuju u tom postupku, kakoje kazao, biće pzvani da sostave tendersku dokumentaciju.
„Očekujem da bi ovaj postupak, ako bude sve teklo kako smo planirali, trebalo da bude završen do ljeta“, rekao je Nurković.
On je kazao da će, prema ocjenama upućenih, Ugovor o koncesiji, ukoliko bude potpisan, biti najbolji na području bivše Jugoslavije.
Ministar saobraćaja je naveo i da se nikada više nije ulagalo u putnu infrastrukturui da je u tu svrhu lani potrošeno 47 miliona eura.
“Najveći izazovi za mene kada sam došao na ovu funkciju bili su auto-put i Montenegro Airlines. Za kvakitet radova na auto-putu je nulta tolerancija. Ovo je najzahtjevnija dionica u Evropi. Neće se raditi kompletna petlja, nego pristupni put, završićemo vodosnabdijevanje duž cijele trase auto-puta", rekao je Nurković.
Trajno napajanje strujom je naznačio taođe kao važan segment projekta.
Nurković je kazao da je za dvije godine, koliko je on na čelu Ministarstva saobraćaja, rekonstruisano 95 kilometara puteva.
Kad je riječ o željezničkom saobraćaju, ministar je naveo da je u toku realizacija 17 projekata, kao i da će u naredne tri godine biti uloženo oko 130 miliona eura.