Nema napretka ni reforme obrazovanja bez uvažavanja i adekvatnog nagrađivanja zaposlenih u tom sektoru, smatraju u Sindikatu prosvjete, zahtijevajući da se povećaju koeficijenti na plate prosvetnih radnika.
Oni su reagovali na izjave premijera Duška Markovića i ministra prosvjete Damira Šehovića, da će se u 2019. odvojiti značajna sredstva za prosvjetu i zdravstvo, te da je namjera, kada je riječ o obrazovnim institucijama, da Crna Gora, bude „veliko gradilište“.
"Zahtijevamo da se budžetom za 2019, predvide sredstva za ono što je već dogovoreno na radnoj grupi u vezi sa povećanjem koeficijenata za najniži i najviši stepen, kao i sredstva za povećanje zarada svim zaposlenima u obrazovnom sistemu i predlažemo da se od predviđenih 40 miliona za obrazovanje, dio sredstava izdvoji za poboljšanje materijalnog položaja zaposlenih u obrazovanju", istakli su iz Sindikata.
Iz te organizacije kažu, da ne pristaju na dalje urušavanje obrazovnog sistema kroz materijalno slabljenje zaposlenih u prosvjeti.
"Sindikat prosvjete Crne Gore želi da u fokus javnosti vrati pitanje materijalno-socijalnog položaja prosvjetnih radnika, što je preduslov za uspješno sprovođenje reformi i funkcionisanje cjelokupnog obrazovnog sistema. Profesije prosvjetnih i zdravstvenih radnika su najpotcjenjenije u našem društvu. Porazna je činjenica da su zarade zaposlenima u obrazovanju i dalje ispod državnog prosjeka. Prosvjetni radnici se iz godine u godinu pozivaju na strpljenje, iako im već dugi niz godina zarade nisu uvećavane", kazali su iz Sindikata prosvjete.
Istakli su da preduzimaju niz različitih aktivnosti kako bi poboljšali status i uslove rada svih zaposlenih u prosvjeti, napominjući da im je posao višestruko povećan i da je postao složeniji i odgovorniji, dok im je socijalno-ekonomski status višestruko pogoršan
.