Jedan od problema u stambenim zgradama koje nemaju formirane organe upravljanja su i protivpožarne stepenice koje bi morale uvijek biti prohodne, a nijesu jer nema ko o njima da vodi računa.
Često služe kao ostave, pa kad dođe do kritičnih situacija, vatrogasci umjesto da se bave gašenjem požara prvo se bave čišćenjem što nekad može značiti razliku između spasa i fatalnih ishoda, piše Dan.
Kontrola je podijeljena obaveza između inspektora Komunalne policije i Derektorata za vanredne situacije.
“To ništa be znači jer ne možemo da uđemo tamo gdje nema upravnika zgrade. Naši službenici odu i nemaju koga ni da kazne ni kome da se obrate. Oni to provjeravaju, ne samo stepenište nego i sve mjere zaštite od požara i hidrante i aparate ali se na tome sve zaustavlja, zato bi to pitanje bilo dobro pokrenuti da se ti prostori ne koriste za druge namjene jer to onda povlači niz još drugih problema”, navode iz Direktorata za vanredne situacije.
Jasno poručuje-požari i drugi vanredni događaji sasvim su realna pojava koja se može dogoditi bilo kad i bilo gdje.
“U tim situacijama požarna stepeništa i drugi sistemi zaštite u i na objektima, ukoliko su u ispravnom stanju i u punoj funkciji, mogu značiti razliku između spasa i fatalnih ishoda. S toga je neophodno redovno održavanje i ispravno postupanje sa svim pomenutim sitemima i segmentima sistema zaštite objekata”, kazao je Čađenović.
Iz Agencije za stanovanje stalno pozivaju i apeluju na stanare stambenih zgrada da formiraju organe upravljanja jer su im nepohodni za lakše funkcionisanje i život u zgradama, ali se to ipak ne čini u dovoljnoj mjeri.