Advokat Veselin Radulović podnio je tužbu Upravnom sudu protiv nove odluke Agencije za sprječavanje korupcije (ASK) u postupku koji se, kako je naveo, nezakonito vodi protiv izvršne direktorice MANS-a Vanje Ćalović Marković.
Radulović je saopštio da je u tužbi posebno ukazano da je Upravni sud u prethodnoj presudi jasno ukazao da Ćalović Marković nije ostvarila uvećanje zarade po osnovu ugovora koji je MANS zaključio sa Delegacijom Evropske unije.
Ukazano je, kako je naveo, i da taj ugovor i obaveze iz njega uopšte ne ukazuju na visinu zarade Ćalović Marković, i da ona nije učestvovala u odlučivanju o prijavama MANS-a jer tako nešto nije bilo na dnevnom redu sjednice Savjeta Agencije, kao i da to uopšte nije u nadležnosti Savjeta.
„Umjesto da postupi po presudi i obavezujućem pravnom shvatanju Upravnog suda, Agencija je pokazula neprihvatljivo nepoštovanje suda i zakona, uporno istrajavajući na dokazanim neistinama“, smatra Radulović.
Prema njegovim riječima, u tužbi je ukazano i da ASK nikada, tokom dvije godine koliko vodi taj postupak, nije tražio izjašnjenje od Ćalović Marković u odnosu na navode na kojima je zasnovala nezakonitu odluku, i nije joj omogućio zakonsko pravo da se izjasni na to što joj se stavlja na teret.
„Dakle, Agencija dvije godine nije saopštila koje povrede zakona se stavljaju na teret Ćalović Marković i čime te povrede dokazuje, iako je to od ASK-a više puta pismeno traženo“, istakao je Radulović.
Kako je naveo, da je Agencija svo vrijeme imala za cilj, ne poštovanje zakona, već donošenje političke i nezakonite odluke, pokazala je javnim saopštenjem izdatim prije poziva stranki, sprovedenog postupka i izvođenja bilo kog dokaza, a u kome se eksplicitno navodi kakvu odluku će da donese.
„Ovo je do sada nezabilježen slučaj da neki organ u bilo kom postupku javno saopšti odluku prije nego što postupak sprovede, prije nego izvede dokaze i prije nego stranki pruži mogućnost da se bilo kako izjasni“, tvrdi Radulović.
Tako je, smatra on, Agencija još jednom javno pokazala da nije nezavisan i nepristrasan organ.
„Što uz rođačku vezanost direktora ASK-a i premijera potvrđuje da je Agencija pod potpunom kontrolom izvršne vlasti i vladajuće partije“, dodao je Radulović.
Zato je, kako je naveo, Agencija bez ikakvog obrazloženja nezakonito i isključila javnost iz tog postupka.
„Jer je očigledno da bi se javnim izvođenjem dokaza najbolje potvdilo koliko su neistiniti i apsurdni stavovi Agencije i njenog direktora“, kazao je Radulović.
Prema njegovim riječima, takav odnos prema sudu, zakonima i osnovnim ljudskim pravima pokazuje do koje mjere je Agencija javno diskreditovana, i koliko se otvoreno legitimisala kao obično sredstvo u rukama vladajuće partije za obračun sa neistomišljenicima koji otkrivaju političku korupciju i organizovani kriminal.
Radulović je kazao da su Upravnom sudu uz tužbu još jednom dostavljeni dokazi koji, kako je naveo, potvrđuju nezakonitost odluke Agencije i neistinitost svih navoda na kojima je ta odluka zasnovana.
„S obzirom na to da je Agencija pokazala da je presude suda ne zanimaju i da smatra da za nju one nijesu obavezujuće, a kako bi se ovaj postupak najzad okončao, od Upravnog suda je traženo da ostane pri stavovima iz prethodne presude u istom predmetu i predloženo je da ovaj spor riješi u meritumu“, dodao je Radulović.