U marinu Porto Montenegra od početka juna ušlo je oko 4,3 hiljade jahti, saopšteno je iz te kompanije.
Popunjenost marine je više od 70 odsto, a jahte uglavnom plove pod zastavom Velike Britanije, Rusije, Srbije, Švajcarske, Sjedinjenih Američkih Država, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Italije i Španije. Najduža jahta trenutno u marini duga je 125 metara, pišu Dnevne novine.
Luksuzna marina ima 460 vezova od kojih je 150 za superjahte od 24 do 250 metara na mulu pet, gdje se vezuju najviši i najduži brodovi na svijetu. Od 450 vezova većina je stalnih odnosno dugoročno zakupljenih, ali imaju i dnevne i sedmične dolaske koji su, uglavnom, na nivou prošlogodišnjih.
PR kordinatorka kompanije Adriatics Marinas – Porto Montenegro, Kristina Škanata, navela je da imaju dosta tranzita, odnosno plovila koja dolaze na dan, dva, tri, kao i brodove koji su tu stalno tokom godine.
„Dinamika u marini i naselju ne jenjava“, istakla je Škanata i dodala da potražnja za vezovima raste, posebno za superjahte duže od 24 metra, kao i da popunjenost raste i mijenja se iz dana u dan.
Najave su, kako je predočeno, više nego odlične, jer je sve više nautičara koji biraju da Porto Montenegro bude njihova matična luka tokom čitave nautičke godine, ali i duže.
Zanimljivo je da je ove godine prosječna dužina plovila koje ulazi u Porto Montenegro za dva metra duža nego prošle, a za četiri nego prije 2016. godine. Interesantno je i da dolaze veći brodovi koji i ostaju duže.
Porto Montenegro, prema saopštenim podacima, uživa povjerenje kod nautičke klijentele, a elitno naselje i Crna Gora su čarter destinacije.
U naselju i marini, uključujući i hotel Regent, trenutno je uposleno oko 850 radnika. Sama marina broji 65 zaposlenih, uključujući i sezonce, plus članove posada na jahtama, kojih u marini stalno tokom sezone ima 150, a većina ih ostaje i tokom zime, pa u Porto Montenegru za njih osmišljavaju posebne paket aranžmane.
„Destinacija sa pet zvjezdica vlasnicima jahti i njihovim posadama nudi različite povoljnosti, od bescarinskog goriva za plovila do 24 satnog konsijerža za jahte, kao i razne popuste i restorane za posadu, a u ponudi su i različita dešavanja van sezone i pomoć, ako je potrebna, u administrativnom smislu“, ukazali su iz Porto Montenegra.
Od septembra počinju sajamske aktivnosti na Mediteranu i šire, a slijede internacionalna predstavljanja crnogorske marine u Sauthemptonu i Monaku.
"Marina Porto Montenegro dobitnik je jedinstvene i prestižne Platinium nagrade, koju dodjeljuje britanska Yacht Harbour asocijacija u saradnji sa asocijacijom Marina industrijalaca. Sa tim globalnim priznanjem, Porto Montenegro je zvanično jedina marina na svijetu kao nosilac najvišeg ranga u jahting usluzi i industriji", istakli su iz menadžmenta tivatskog nautičkog centra.