Probna proizvodnja u Novom Duvanskom kombinatu (NDKP) počela je danas puštanjem u pogon jedne proizvodne linije, za čije potrebe će, prema riječima predstavnika fabrike, do kraja juna zaposliti 55 radnika.
Izvršna direktorica NDKP-a, Savka Darmanović, kazala je da je danas puštena u rad linija za proizvodnju king size cigareta, koja se sastoji od izrade cigareta i njihovog pakovanja.
„Fabrika će imati tri proizvodne linije. Pored ove proizvodne, imamo i liniju za proizvodnju cigareta super slims, kao i treću, koja je zapravo filter tube mašina“, rekla je Darmanović na konferenciji za novinare povodom puštanja u rad jedne proizvodne linije.
Ona je navela da očekuju da će na tim proizvodnim linijama godišnje proizvoditi između 250 hiljada i 300 hiljada master case-ova, odnosno od 12,5 miliona do 15 miliona šteka cigareta.
"Izraženo u novcu, planirana godišnja proizvodnja iznosiće oko 24 miliona eura“, dodala je Darmanović.
Arapska kompanija BMJ Industries iz Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) jedina je dostavila ponudu na šesti tender za privatizaciju, odnosno dokapitalizaciju NDKP i ponudila ulaganja od 20 miliona eura. Predstavnici BMJ Industries, Vlade i Glavnog grada potpisali su u februaru 2016. godine ugovor o upravljanju NDKP-om.
Darmanović je rekla da je sa punim pokretanjem proizvodnje, do kraja juna u planu zapošljavanje 55 radnika.
"U početnim danima pomaže nam i šest radnika koji su došli iz naših fabrika u UAE, s ciljem da podijele najbolje iskustvo i znanje sa domaćim radnicima. Očekujemo dolazak još deset radnika, koji će nam pomoći da proizvodnju pokrenemo u punom kapacitetu, već narednog mjeseca“, dodala je Darmanović.
Kompletna proizvodnja je, kao je kazala, namijenjena za izvoz. Cigarete proizvedene u NDKP-u biće plasirane na tržišta zemalja Bliskog istoka, Sjeverne Afrike, kao i velika rastuća tržišta Kine i Brazila.
„Kod Zavoda za intelektualnu svojinu, registrovali smo 24 brenda za proizvodnju“, kazala je Darmanović.
Ona je pročitala pismo investitora, odnosno predsjednika kompanije BMJ Industries, Ahmada Bkairata, koji je poručio zaposlenima da će imati svu neophodnu stručnu pomoć za rad na novim proizvodnim linijama.
„Ustupanje dijela radne snage iz naših fabrika iz Ujedinjenih Arapskih Emirata potvrda je naše posvećenosti tome da i u crnogorskoj fabrici duvana primjenjujemo najbolje standarde i što prije krenemo punim kapacitetom“, naveo je Bkairat u pismu.
On je rekao da iako će sva njihova proizvodnja biti namijenjena izvozu, u narednom periodu planiraju da počnu ispitivanje lokalnog tržišta, upoznavanje sa preferencama lokalnih potrošača, a sve u cilju pripreme potencijalnih proizvoda za lokalno tržište. Takođe će nastaviti otkup duvana od lokalnih proizvođača.
Potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku i finansijski sistem, Milutin Simović, kazao je da da se danas zajedno raduju toj vrijednoj i značajnoj investiciji.
“U jednoj osjetljivoj fazi, početkom prošle godine, snagom vladavine prava i državnih institucija pokazali smo odlučnost da zaustavimo nezakonite aktivnosti, a istovremeno smo pokazali mudrost i spremnost da prepoznamo ozbiljnost, kredibilnost, posvećenost i istinsku namjeru strateškog investitora, da investiciju privede kraju sa novim odgovornim i profesionalnim lokalnim menadžmentom”, naveo je Simović.
On je rekao da će država, u svim slučajevima, vladavinom prava stati na put nezakonitim aktivnostima, a istovremeno svojom otvorenošću i izgrađenim poslovnim ambijentom podržati sve investicije koje donose ekonomski rast i nova radna mjesta i ispuniti biznis očekivanja i domaćih i stranih investitora.
“Značaj NDKP-a ogleda se i u planiranom izvozu u vrijednosti oko 25 miliona EUR, što će doprinijeti uravnoteženju našeg spoljnotrgovinskog deficita. Posebnu vrijednost projektu daje najava investitora o namjeri snaženja i širenja kooperantske mreže primarne proizvodnje duvana na području Zete, Tuzi, Ulcinja, Bara i Bjelopavlića”, kazao je Simović.
On je poručio da će za razvoj primarne proizvodnje duvana Vlada i resorno Ministarstvo i dalje snažiti podršku vrijednim domaćinima.
Gradonačelnik Glavnog grada, Slavoljub Stijepović, kazao je da se nastavlja tradicija proizvodnje duvanskih proizvoda po kojima je Podgorica poznata u regionu i šire.
“Ova fabrika ima veliki značaj za Crnu Goru, jer je izgradnjom NDKP-a sačuvana duvanska industrija i omogućeno je svakom poljopriuvrednom proizvođaču da plasira svoj proizvod”, naveo je Stijepović.
On je kazao da su podstakli i omogućili velikom broju proizvođača duvana da nastave proizvodnju i prošire kapacitete kako bi mogli da odgovore na potrebe tržišta.
“Važno je i to što smo stvorili uslove za otvaranje novih radnih mjesta, kao i za efikasnije poslovanje kooperantskih preduzeća”, smatra Stijepović.
Predsjednik Tenderske komisije u postupku privatizacije, Branko Vujović, kazao je da se u prvih nekoliko mjeseci počelo sa proizvodnjom, ali da je tu bilo poteškoća.
“Radnicima je data mogućnost da u skladu sa socijalnim programom iskoriste pravo na otpremninu ili zadrže radni odnos, pri čemu je njih 11 ostalo da radi u NDKP-u”, podsjetio je Vujović.
On je naveo da su sada u postupku provjere obima investicije, čime se bavi međunarodna revizorska kuća. Na sjednici Skupštine akcionara, koja će biti zakazana za koji dan, utvrdiće se obim investicije i obaviti dokapitalizacija.
“Na taj način će BMJ postati većinki vlasnik a država i Glavni grad manjinski akcionari”, dodoa je Vujović.
Prema njegovim riječima, neke okolnosti su uticale na kašnjenje.
“Investitor je opravdano imao zahtjev da izmijeni projekat izgradnje fabrike, za šta je trebalo vremena. Takođe je zahtijevao da ovo bude i carinska zona, za šta je trebalo stvoriti carinske preduslove”, precizirao je Vujović.
On je zaključio da će Podgorica dobiti jedan od najsavremenijih duvanskih kombinata.