Četvoro zaposlenih u Hitnoj pomoći u Podgorici nalazi se na bolovanju zbog simptoma malih boginaja!
Institut za javno zdravlje obavijestio je sve radnike i menadžment da postoji mogućnost daljeg širenja zaraze, piše Dan.
Zaposleni sa simtpomima malih boginja čekaju laboratorijske nalaze koji treba dapotvrde da li su zaraženi morbilama. Ukolo nalaz bude pozitivan to će biti prvi slučaj u Crnoj Gori obolijevanja medicinskih radnika od ove bolesti.
On je rekao da su dva doktora i dva medicinska tehničara u Zavodu za hitnu pomoć na bolovanju zbog sumnje na obolijevanje od morbila.
"Dosadašnje analize nisu potvrdile da imaju morbile, već se čekaju laboratorijski nalazi. Jedan doktor počinje da radi danas. Ovo nije neočekivano jer nekad imamo i sedmične kontrole i provjere, s obzirom na to da bolest može da nam prenese i pacijent koji nema nikakve simptome, ali je kliconoša", rekao je Stefanović Danu.
Nakon kontakta sa oboljelim od morbila: IZOLACIJA!
On je objasnio da u ovoj ustanovi poštuju preporuke Instituta za javno zdravlje te da će, ukoliko se utvrdi da zaposleni imaju virus malih boginja, obavijestiti o tome javnost. Prema njegovim riječima nema potrebe da se diže panika jer Zavod za hitnu medicinsku pomoć funkcioniše nesmetano.
"imamo dovoljan broj zaposlenih i svakodnevno pružamo pomoć građanima”, naglasio je Stefanović.
Dan navodi da je iz Instituta za javno zdravlje dobio potvrdu da je na jednom od punktova u Podgorici registrovano grupisanje (tzv. klaster) osoba sa simptomima osipne groznice među radnicima Zavoda za hitnu medicinsku pomoć.
S obzirom na gotovo istovremenu pojavu simptoma kod svih oboljelih, te da su bili izloženi zajedničkom izvoru obolijevanja tj. pacijentu koji je u periodu zaraznosti pregledan i inicijalno medicinski obrađen u službi Hitne pomoći, svi oboljeli su odmah po pojavi simptoma isključeni iz radnog kolektiva.
Iz Instituta navode da je do četvrtka na bolničkom liječenju bilo pet pacijenata sa dijagnozom suspektnih ili potvrđenih morbila, a koji su trenutno stabilnog zdravstvenog stanja.
Od početka 2018. godine, zaključno sa 10. majom, na teritoriji Crne Gore potvrđen je 141 slučaj malih boginja, od kojih je 128 laboratorijski dokazano, deset je klinički potvrđeno i tri su klasifikovana kao epidemiološki povezani slučajevi obolijevanja, saopštili su iz Instituta.