Primjenom instituta odloženog krivičnog gonjenja tužioci osnovnih tužilaštava prošle godine riješili su 659 krivičnih predmeta, i na osnovu toga naplatili nešto više 270.000 eura!
Sav novac naplaćen naplaćen lani primjenom instituta odloženog krivičnog gonjenja, osumnjičeni su uplatili humanitarnim organizacijama i javnim ustanovama, navodi se u izvještajima tužilaštava za 2017. godinu pišu Dnevne novine u svom vikend izdanju.
Ovaj institut se primjenjuje za krivična djela za koja je predviđena novčana ili kazna zatvora do pet godina.
Podgoričko tužilaštvo je primjenom instituta odloženog krivičnog gonjenja riješilo oko 25 odsto od ukupnog broja odbačaja krivičnih prijava, a tužilaštvo u Baru za par procenata više, navode Dnevne novine.
List navodi da je najviše krivičnih prijava primjenom instituta odloženog gonjenja odbačeno na području glavnog grada i Danilovgrada, koje pokriva ODT u Podgorici ukupno protiv 233 lica, dok je najmanje odbačaja po ovom principu bilo na Cetinju devet.
“Najveći broj krivičnih prijava odbačen je u odnosu na učinioce krivičnih djela protiv imovine, krivičnih djela protiv službene dužnosti, krivičnih djela protiv bezbjednosti javnog saobraćaja, protiv životne sredine i uređenja prostora”, navodi se u Izvještaju za 2017. podgoričkog ODT-a.
Dnevne novine prenose da je primjenom tog instituta, u korist humanitarnih organizacija i javnih ustanova uplaćeno je 96.830,80 eura, što je za 122 odsto više nego u prethodnom periodu.
Istim institutom, na ime naknade štete oštećenim uplaćeno je 1.103 eura.
Osnovno tužilaštvo u Kotoru je primjenom ovog instituta protiv 103 lica obacilo prijavu koristeći i naplatilo 53.700 eura, dok je u Baru bilo 76 odbačaja, a shodno tome, osumnjičeni su humanitarnim organizacijama i javnim ustanovama uplatili 25.450 eura.