Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Šućko Baković formirao je predmet o slučajevima nelegalnih vjerskih škola na sjeveru Crne Gore.
U izvještaju Ombudsmana navodi se da je inspekcija za zaštitu prostora utvrdila je da objekat koji je građen uz jedan u kojem se izvodi nastava Škole časnog Kurana u Petnjici nema građevinsku dozvolu. Zbog toga je izrečena mjera prinudnog zatvaranja gradilišta, piše Pobjeda.
Ustanovljeno je takođe i da neke škole djeluju nezakonito u Crnoj Gori.
Podgorički dnevnik navodi da su u slučaju škole u Petnjici inspektori su ombudsmana izvijestili da su utvrdili da se u objektu površine 80 metara kvadratnih starom 100 godina, odvija nastava Škole časnog Kurana, te da je on u vlasništvu Bošnjačke kulturne zajednice iz Novog Pazara.
Bošnjačka kulturna zajednica iz Novog Pazara posjeduje zahtjev za izdavanje građevinske dozvole, ali nema potvrdu.
Pobjeda piše i da je Prosvjetna inspekcija kontrolisala kancelariju Bošnjačke kulturne zajednice i da je tom prilikom obavljen razgovor sa predsjednikom te organizacije za opštinu Petnjica Almirom Muratovićem.
On im je, navodi Pobjeda, u septembru saopštio da se u Školi Kurana organizuju kursevi, te da planiraju da škola počne da radi u oktobru. Kazao je tada inspektorima da se za kurs prijavilo oko 10 polaznika, uzrasta od 15 do 40 godina starosti.
Baković je po sopstvenoj inicijativi formirao predmet kako bi provjerio rad vjerskih škola u Rožajama, nakon što su mediji objelodanili da tamo postoje sporne škole koje nesmetano djeluju, a to potvrdio i reis Islamske zajednice u Crnoj Gori Rifat Fejzić, koji je tražio reakciju nadležnih.
Ombudsman je utvrdio da je Medresa u Tuzima jedina vjerska škola koja izvodi javno važeći obrazovni program, što znači da posjeduje licencu. U preporuci je zatražio od Vlade da preduzme neophodne mjere i aktivnosti u okviru svojih ustavnih ovlašćenja kako bi se na cjelovit način uredilo djelovanje vjerskih zajednica u oblasti obrazovanja, piše Pobjeda.
Baković je u izvještaju upozorio da postojeće stanje u ovoj oblasti nije društveno prihvatljivo, da je neodrživo i da predstavlja razlog za ozbiljnu zabrinutost.