Agencija za sprječavanje korupcije (ASK) ostaje pri stavu da je bivši član Savjeta Javnog servisa, Nikola Vukčević, prekršio Zakon o sprječavanju korupcije.
Načelnica u ASK-u Maja Karas Bošković kazala je na konferenciji za novinare da je Agencija danas donijela novu odluku u skladu sa preporukama iz presude Upravnog suda.
Ona nije htjela da saopšti šta konkretno sadrži odluka, navodeći da je prvo moraju dostaviti strankama u postupku, nakon čega će biti objavljena na sajtu Agencije.
Karas Bošković je kazala da je Upravni sud u presudi, između ostalog, naveo da je, u cilju zakonitog donošenja odluke Agencije, neophodno konkretizovati privatni interes koji upućuje na mogućnost nepristrasnog postupanja javnog funkcionera u organu vlasti u kojem obavlja funkciju.
Prema njenim rijelima, Agencija je postupila po nalogu Upravnog suda, uvažila preporuke koje je istakao u presudi i danas donijela odluku koja će biti objavljena na sajtu agencije.
“Agencija je donijela odluku kojom je ostala pri svom stavu, jer je u toku postupka nesporno utvrđeno da je Vukčević zaključio ugovorni odnos sa firmom Galileo production, koja je, shodno šifri djelatnosti, registrovana za proizvodnju radio i televizijskog programa”, rekla je Karas Bošković.
Ona je kazala da se nova odluka razlikuje od prethodne u onom dijelu u kojem je Upravni sud naložio da Agencija postupi.
“Tako smo i donijeli odluku i ne možemo je komentarisati, s obzirom na to da se ona danas dostavlja strankama i nakon toga se objavljuje na našem sajtu”, istakla je Karas Bošković.
Kako je kazala, do sada je 146 javnih funkcionera podnijelo ostavke, odnosno razriješeno nakon postupanja Agencije.
“Ovo je prva presuda od tih 146 postupaka u kojoj je Agenciji naložen ponovni postupak”, naglasila je Karas Bošković.
Na pitanje da li u Agenciji ojećaju odgovornost zbog toga što nijesu donijeli jasnu odluku, ona je rekla da je tužba redovno javno sedstvo propisano zakonom.
“Upravni sud ima ingerencije da razmatra odluku ASK-a kao organa koji sprovodi upravni postupak, tako da je to normalna i redovna procedura u primjeni Zakona o opštem upravnom postupku”, kazala je Karas Bošković.
Upitana da li će, ako nadležni sud presudi da ni nova odluka nije u skladu sa zakonom, odgovorni u Agenciji podnijeti ostavke i snositi odgovornost, ona je rekla da ne zna o kakvoj odgovornosti se radi.
“Ovo je naše redovno postupanje, u skladu sa odredbama Zakona o sprječavanju korupcije”, rekla je Karas Bošković.
Kako je navela, Upravni sud je naveo da se ASK ni u jednom dijelu obrazloženja odluke nije pozvao na član devet Zakona o sprječavanju korupcije, kojim je propisano vršenje drugih poslova i obavljanje djelatnosti za javne funkcionere.
“Sada smo posvetili pažnju tom članu devet, obrazložili naš stav i postupili po presudi Upravnog suda”, kazala je Karas Bošković.
Prema njenim riječima, nikako se ne može reći da je Upravni sud meritorno odlučio.
“Čim je vratio presudom na ponovni postupak, i ukazao da će Agencija, ukoliko želi donijeti zakonitu odluku, konkretizovati taj privatni interes koji upućuje na nepristrasnost javnog funkcionera, govori o tome da je Sud ukazao kojim odredbama ASK treba da posveti posebnu pažnju i šta treba da sadrži obrazloženje odluke, kako bi ona bila zakonita”, navela je Karas Bošković.
Komentarišući optužbe da ASK radi u interesu DPS-a, i da ta partija preko njih sklanja nepodobne ljude iz Savjeta RTCG, ona je kazala da su ti navodi neosnovani.
Agencija je, kako je navela, u dosadašnjem radu postupala po svim prijavama, bilo da se radi o fizičkim i pravnim licima, ili o anonimnim prijavama.
“Predmet za ovog člana Savjeta je pokrenut na osnovu zahtjeva NN lica, u kome se nije opisivalo kršenje samo za ovog člana Savjeta, nego i drugih. Agencija je u odnosu na sve te javne funkcionere sprovela postupak i donijela na zakonu zasnovanu odluku”, rekla je Karas Bošković.
Pomoćnik direktora ASK-a, Savo Milašinović, rekao je da je Agencija, osim četiri člana koja su bila navedena u prijavi, samoinicijativno provjerila i ostale članove Savjeta.
Kako je naveo, za dva člana Savjeta je zaključeno da su u sukobu interesa, za jednog nespojivost funkcija, a za četiri da nijesu predali imovinske kartone.
On je istakao da Agencija utvrđuje kršenje zakona i obavještava organ nadležan za imenovanje i razrješenje da je došlo do kršenja zakona.
“Organ je dužan da u roku od 60 dana donese određenu sankciju. ASK ne ulazi u to da li će to biti opomena, suspenzija, razrješenje ili novčana kazna”, precizirao je Milašinović.
Na pitanje zašto nijesu pokrenuli postupak protiv bivšeg premijera Mila Đukanovića zbog toga što, kako je objavljeno u medijima, nije blagovremeno dostavio imovinski karton, Milašinović je kazao da je Đukanović to učinio u zakonskom roku.
“Kad se prime svi imovinski kartoni, oni moraju da prođu određenu provjeru. To nije jedini karton koji je došao u tom periodu, od 15. decembra dobili smo ih preko 100 po raznim osnovama, a bili su i praznici. Kada se izvrši administrativna provjera, karton će biti objavljen na sajtu Agencije kao i svaki drugi”, precizirao je Milašinović.
Iz Agencije su ocijenili da zakon nije prekršio ni biši direktor Fonda zdravstva Kenan Hrapović koji je, prema navodima medija, u to vrijeme sklapao ugovor sa svojom suprugom, kao ni Osman Nurković koji je istovremeno bio predsjednik Bošnjačkog savjeta dok je obavljao funkcije direktora Monteputa i ministra saobraćaja.
Na konferenciji su predstavljeni prioriteti rada Agencije u ovoj i rezultati rada u 2017. godini.