Javni poziv za umrežavanje privatnih apoteka u javni zdravstveni sistem biće objavljen do kraja nedjelje.
Uzimajući u obzir procedure, to znači da građani neće moći da podižu ljekove na recept do kraja septembra, kazao je za Dnevne novine direktor Fonda Sead Čirgić.
Iako je ministar zdravlja Kenan Hrapović u više navrata najavljivao da će ljekove na recept građani moći da uzimaju u privatnim apotekama od ovog mjeseca, još nije ni raspisan javni poziv za umrežavanje privatnika u javni zdravstveni sistem.
Sada je već očigledno da će sama realizacija projekta početi na jesen.
Naime, direktor Fonda za zdravstveno osiguranje Sead Čirgić kazao je Dnevnim novinama da se kompletna priprema za raspisivanje javnog poziva za umrežavanje privatnih apoteka shodno Odluci Vlade privodi kraju. Čirgić vjeruje da će poziv privatnicima biti upućen do kraja ove sedmice.
“Javni poziv će biti otvoren 15 dana, znači negdje do polovine avgusta, nakon toga slijedi ocjena ispunjenosti uslova traženih pozivom, potpisivanje ugovora sa privatnim apotekama koje ispunjavaju uslove, informatička podrška i obuka farmaceuta za korišćenje programa i na kraju sama realizacija – s receptom u privatne apoteke”, kazao je Čirgić.
On napominje da će ovaj sistem pružiti puno pogodnosti građanima, koje će moći da koriste tek od kraja septembra.
“Za građane znači veća dostupnost u ostvarivanju prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja”, rekao je Čirgić.
Podsjećamo, Vlada je na sjednici 12. jula usvojila Odluku o dopuni Odluke o mreži zdravstvenih ustanova kojom se građanima omogućava da uz recept ljekove dobiju i kod apoteka čiji je osnivač drugo pravno i/ili fizičko lice, sa kojom Fond za zdravstveno osiguranje zaključi ugovor. To znači da će recept koji je propisan od izabranog doktora, osim u 53 apoteke “Montefarma”, moći da se realizuje i u više od 250 apoteka, koje imaju mogućnost da zaključe ugovor sa Fondom.
“Ovom odlukom se otvara prostor za jednaku utakmicu jer će imati jedinstvene cijene za sve i tržište će biti uređeno. Vlada je privatnim apotekama omogućila da, ukoliko žele, mogu da uđu u ugovorni odnos sa Fondom, ali Fond prvo mora raspisati konkurs. Oni su sada pravno izjednačeni”, kazali su Dnevnim novinama iz Hrapovićevog resora.
Razlog kašnjenja tehničke prirode
To što projekat kasni, iako je uvjeravao da neće kada su iz Fonda bili skeptični, prema njegovim najavama, iz kabineta mnistra zdravlja kažu da je rok produžen zbog tehničkih pitanja.
“Bilo je neophodno prilagođavanje softvera koje je moralo da se uradi zato što treba da nastupi nova lista ljekova. Nije bilo tehnički izvodljivo, uz svu dobru volju i tehničke kapacitete koji su bili angažovani da bi se to sprovelo”, navodi se u odgovorima Ministarstva dostavljenim Dnevnim novinama.
Inače, građani su ljekove na recept mogli da uzimaju u privatnim apotekama i 2015. godine kada je Vlada realizovala projekat “Sa receptom i u privatne apoteke”.
Zbog nedostatka novca realizacija projekta je, međutim, prekinuta nakon pola godine. Toliko je bilo potrebno privatnim apotekama da potroše sredstva koje je za realizaciju projekta planirao Fond za zdravstveno osiguranje.
Građani su tada zamjerali da su privatnici odbijali da im izdaju ljekove na recept, te da su im često nudili zamjenu za prepisani lijek. Ministar zdravlja koji je tada bio na čelu Fonda zdravstva kaže da je taj projekat ipak pokazao određeni uspjeh.