Socijaldemokratska partija (SDP) je pozvala poslanike zadužene za regionalni razvoj da ne glasaju za ukidanje naknada za majke sa troje i više djece, jer će, biti direktni krivci za novi talas iseljavanja zbog ekonomskih razloga.
Član Predsjedništva SDP-a Izet Bralić je rekao da je on, zajedno sa kolegom Džavidom Šabovićem, glasao za usvajanje ovog Zakona ne zato što je on najbolji, već zato što ispravlja barem dio nepravdi koje su nanešene onim majkama koje su Crnoj Gori dale najviše.
Prema riječima Bralića, majke su najveće žrtve tranzicije, njihove fabrike su zatvarane, radna mjesta gašena i one su tjerane na biro rada.
Kako je kazao na konferenciji za novinare, postoje dvije velike manipulacije kada je u pitanju ovaj Zakon.
Prva je, kako je rekao, da je potrebno 60 miliona eura za realizaciju ovog Zakona na godišnjem nivou.
Druga manipulacija se, dodao je Bralić, tiče navoda da je ovaj Zakon krivac za budžetske rupe.
„I jedna i druga tvrdnja su apsolutno netačne i zlonamjerne“, naveo je Bralić.
On je rekao da je netačno da se radi o 60 miliona eura iz budžeta potrebnih za isplatu nadoknada majkama.
“Tačno je da je budžetom predviđeno 12 miliona, da se iz penzionog fonda prelilo više od šest miliona, te da se više od deset miliona EUR preliva iz sredstava za materijalno obezbjeđenje porodice i drugih vidova socijalnih davanja za one majke koje su bile na birou rada”, saopštio je Bralić.
To znači, prema njegovim riječima, da se radi o oko 30 miliona eura nedostajućih sredstava na godišnjem nivou.
“Ako to uporedimo sa 800 miliona eura nenaplaćenih poreskih dugova, više stotina miliona palih garancija, limenkom, primorkom, Budvanskim modelom privatizacije, povećanje plata funkcionerima, doći ćemo do zaključka da budžetska kriza nema veze sa majkama”, kazao je Bralić.
Jasno je, smatra on, da se tom manipulacijom pokušavaju majke prikazati dežurnim krivcima za krizu u budžetu.
Bralić je saopštio da se ovaj Zakon različito primio na jugu, centru i sjeveru države.
On je kazao da za drastične regionalne razlike u ovako maloj zemlji nijesu odgovorne majke.
“Naprotiv, ovaj Zakon je privremeno zaustavio iseljavanje i pražnjenje sjevera države. Ovaj zakon je učinio da se regionalne razlike manje osjećaju. Bez ovog Zakona za žene na tržištu rada materinstvo je ogromni teret”, ocijenio je Bralić.
On je rekao da se “nema para, čuje iz Vlade samo kada treba dati majkama, zdravstvenim radnicima i prosvjetnim radnicima. To se ne čuje kada su u pitanju povećanje plata funkcionerima limenke”.
“Zato pozivam zadužene za regionalni razvoj da ne glasaju za ukidanje ovog zakona, jer će produbiti razlike i biti direktni krivci za novi talas iseljavanja radi ekonomskih razloga.”
Potpredsjednica SDP-a Mirel Radić Ljubisavljević je rekla da je ovaj postupak Vlade Crne Gore, koji se tiče izmjene Zakona o ukidanju naknada za majke, dokaz osionog i bahatog ponašanja, “koji će svoj epilog dobiti verifikacijom u krnjem parlamentu, koji sačinjavaju Demokratska partija socijalista i njegovi sateliti”.
To je, kako je navela Radić Ljubisavljević, upozorenje svim građanima kako će proći ukoliko se usude da dignu svoj glas i bore se protiv nepravde.
Ona je ocijenila da sve u vezi sa donošenjem ovog Zakona ima ogromne nepravilnosti, koje vezane za njegovo usvajanje.
“Obiluje nedostatkom demokratskog kapaciteta i demokratskog standarda. Počev od toga da prije izbora niko nije najavljivao ukidanje ovih naknada, da bi nakon toga došlo do njihovog smanjivanja i pomoću Ustavnog suda do njihovog ukidanja, iako je javna rasprava trajala samo tri dana”, saopštila je Radić Ljubisavljević.