Nevladine organizacije 4 Life i Juventas zatražile su da hitno bude riješen problem zavisnosti od droga, ocjenjujući da je on već duže problem javnog zdravlja, ali da se u mnogim sferama ne tretira adekvatno.
U saopštenju tih organizcije povodom 26. juna Međunarodnog dana borbe protive droga, a u okviru globalne kampanje "Pruži podršku. Ne kažnjavaj", traži se hitno rješavanje problema bolesti zavisnosti u domenu tretmana, rehabilitacije, resocijalizacije i smanjenja štete.
U obraćanju ministarstvima zdravlja i rada i socijalnog staranja, Komisiji za droge i Nacionalnom savjetu sa droge, Juvenata i 4 Life traže da se hitno počne raditi na pitanjima od izuzetne važnosti za svakog pojedinca koji je pogođen bolestima zavisnosti, njegovu porodicu i društvo.
Ukazuje se da je potrebno obezbjeđenje besplatnog boravka u Javnim ustanovama za smještaj, rehabilitaciju i resocijalizaciju korisnika droga za sve osobe u potrebi za ovim vidom tretmana.
Kako su kazali besplatan tretman u toj ustanovi je nešto što nevladin sektor, na prvom mjestu 4 Life, traže godinama.
"A usljed činjenice da je iznos kojim štićenik i njegova porodica učestvuju u troškovima boravka jednak polovini prosječne zarade u Crnoj Gori, te da je samim tim ova vrsta tretmana nedostupna za mnogobrojne porodice i njihove članove, koji nijesu u finansijskoj mogućnosti da plate boravak i tretman u ovoj ustanovi", navodi se u saopštenju.
U tim nvo ocjenjuju da je potrebno obezbijediti plaćanje troškova tretmana u JU za smještaj, rehabilitaciju i resocijalizaciju korisnika droga, za članove porodica koje su u socijalnoj potrebi i već su ostvarile pravo na primanja iz socijalne zaštite.
"Besplatan boravak osoba iz socijalno ugroženih porodica se mora obezbijediti na način što će Ministarstvo rada i socijalnog staranja preko opštinskih centara za socijalni rad, obezbjediti mjesečni iznos koji su štićenici u obavezi platiti Ustanovi. Juventas je i tokom posljednje izmjene Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti, predlagao da se ova vrsta podrške unese u Zakon, ali nije naišao na podršku", ističe se u saopštenju.
U Juventasu i 4 Life-u smatraju da je potrebno uvesti ne-intereferonske terapije za liječenje virusne infekcije hepatitisom C i izdavanje dozvole za kupovinu generičkih ljekova ne-interferonske terapije od strane pacijenata.
Kako se ističe podaci iz zemalja Evropske unije pokazuju da intereferonska terapija koja se, još koristi u Crnoj Gori, osim što ima mnogo više neželjenih dejstava na pacijenta, ima i prilično nižu stopu uspješnosti, od nove ne-interferonske terapije, koja se u posljednjih par godina koristi širom EU, Australije, Indije i drugih zemalja.
"Po ugledu na zemlje EU, potrebno je odobriti uvoz generičkih ljekova, kako bi ih pacijenti mogli sami kupiti, a ljekari ordinirati i pratiti stanje pacijenta, što je dozvoljeno i u većini zemalja regiona", smatraju u Juventastu i 4 Life-u.
Te nvo će, pored prioritetnih mjera koje treba hitno sprovesti, podnijeti Ombudsmanu pritužbu na događaje iz maja po pitanju dešavanja u vezi supstitucionog tretmana buprenorfinom, a usljed otvorene diskriminacije grupe pacijenata oboljelih od bolesti zavisnosti.
Kampanja “Pruži podršku, ne kažnjavaj.“ je globalna inicijativa koju su pokrenuli Međunarodni konzorcijum za politike o drogama, Međunarodna mreža osoba koje koriste droge, Međunarodna mreža smanjenja štete i Međunarodna HIV/AIDS alijansa, i Juventas i 4 Life je treći put obilježavaju u Crnoj Gori.
Kampanje se ujedno, u koordinaciji Mreže nevladinih organizacija za politike o drogama Jugoistočne Evrope, čije su i Juventas i 4 Life članice, po prvi put simultano sprovodi u 8 zemalja Jugoistočne Evrope.