Za adekvatno snalaženje po Cetinju, neophodno je poznavanje nadimaka zgrada i kvartova ovog grada. Evo jednog kratkog foto vodiča za one koji nisu upućeni u toponimski humor stanovnika crnogorske prijestonice.
Jedna od glavnih odlika cetinjskog britkog humora je davanje nadimaka, ljudima, događajima, ali i zgradama, ulicama i kvartovima. Za snalaženje po Cetinju putniku namjerniku bi, zbog ove navike njegovih stanovnika, poznavanje nadimaka objekata po crnogorskoj prijestonici često bi bilo od veće koristi nego mapa grada.
Primjera radi, ako ste autobusom krenuli put prijestonice na sastanak u Gradskoj kafani, upitate li nekog od Cetinjana po dolasku na stanicu kako do odredišta, vrlo vjerovatno je da dobijete odgovor: „idi onuda pored Ničim izazvanog, pa lijevo do Šećera u kocke...“
„Ničim izazvan“ je kružni tok kod autobuske stanice. Nadimak koji su mu dodijelili Cetinjani najslikovitije ilustruje smislenost njegovog postojanja. „Šećer u kocke“ je gradski trg...
I drugi kružni tok na Cetinju, na samom ulasku u grad, ima adekvatan nadimak: „Nikad u dom“.
Imena stambenih zgrada prijestonice su još egzotičnija. Zgrada preko puta najstarijeg gradskog groblja u Obilićevoj zove se „Pogled u budućnost“. Zgrada zidana u godinama kada su u stečaj odlazile jedna za drugom cetinjske fabrike nazvana je „Poslednja šansa“. Mini soliter „Ružica“ dobio je ime po majci dugogodišnjeg sindikalnog lidera. Zgrada „Željezara“ zidana je u godinama nakon velikog zemljotresa iz 1979. godine kada su građevinci po Crnoj Gori u svaki objekat, za svaki slučaj, postavljali dodatnu dozu željezne armature...
Ime sanatorijuma za pulmatološke bolesnika u Nikšiću „Brezovik“ poslužilo je kao nadimak jednog od reprezentativnih zdanja prijestonice ispred kojih je posađen red breza. Zgrada sa 40 stanova koji sus vojevremeno dodijeljeni radnicima Oboda i Košute nazvana je znakovito „40 mučenika“. „Tri sestre“ je nadimak za tri identične stare dovspratnice u ulici Luke Ivaniševića.
Naravno stanove su dobijali i rukovodeći kadrovi a jedan od objekata za tu namjenu nazvan je simbolično „Zgrada mozgova“. Uticaj kultne američke hit serije „Gradić Pejton“ iz 60-ih godina prošlog vijeka odrazio se, poput Podgorice ili Beograda, i na Cetinju na imenu jedne jednospartince.
Zgradu koja je svojevremeno imala problem sa plavljenjem kanalizacije, Cetinjani su krstili „Smrduljica“. Prijestonica ima i svoju „Crvenkapicu“ i „Plavenkapu“, zgrade kojima je nadimak odredila boja krova. „Banski stanovi“ dobili su ime po epohi u kojoj je zidana ova zgrada – eri kada je Cetinje bilo glavni grad Zetske banovine u vrijeme Kraljevine Jugoslavije. To je i zgrada "Kongo" koja podsjeća na afrički standard stanovnika Cetinja nakon zatvaranja brojnih fabrika i firmi po kojima je ovaj grad bio poznat u bivšoj SFRJ.