Eparhije budimljansko-nikšićka i zahumsko-hercegovačka organizovale su proslavu povodom 140 godina bitke na Vučjem dolu i osveštanja hrama svetog sveštenomučenika Atinogena na ovom, za Crnogorce i Hercegovce, istorijskom mjestu.
Svetu arhijerejsku liturgiju služili su mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije, vladika budimljansko-nikšićki Joanikije, vladika zahumsko-hercegovački i primorski Grigorije, umirovljeni episkop Atanasije i vladika dioklijski Kirilo.
Proslavi je prisustvovalo par hiljada ljudi iz Crne Gore, Srbije i Republike Srpske, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, književnik Matija Bećković, otac prvog tenisera svijeta Srđan Đoković i mnogi drugi.
U bici na Vučjem dolu Turci su, prema istorijskim podacima, naspram 70 poginulih i 118 ranjenih Crnogoraca i Hercegovaca, imali oko 4000 poginulih i ranjenih; među poginulim sem Selim-paše nalazila su se 3 miralaja (pukovnika), 3 potpukovnika i 168 nižih oficira. Zaplijenjeno je oko 3000 pušaka i 21 zastava.
Izgradnja hrama svetog sveštenomučenika Atinogena u čast ove velike bitke, započeta je prije osam godina uz pomoć Mitropolije crnogorsko-primorske, da bi se vremenom, kao pomoć za njen završetak uključili brojni donatori iz naroda Crne Gore i Hercegovine.
U besjedi vjernicima nakon osveštanja mitropolit Amfilohije je kazao da je Vučji do svjedočanstvo da Bog nije u sili nego u pravdi.
„Na ovom mjestu pobijedila je pravda i istina Božija, pobijedila je ne samo sloboda koja nas je rodila, zemna i tjelesna, nego ona vječna sloboda od smrti i ništavila", kazao je mitropolit.
Mitropolit Amfilohije je istakao da svaka borba na zemlji kojom se ne pobjeđuje smrt i koja ubija dušu i tijelo i lišava čovjeka vječnog i neprolaznog dostojanstva, nije sloboda.
,,To nije sloboda koju nam je podario Gospod Hristos svojom Golgotom i svojim stradanjem i Vaskrsenjem. To nije sloboda za koju su se ovdje u Vučjem dolu borili knjaz Nikola Prvi Petrović, Lazar Sočica i druge vojskovođe i ratnici, ne za prostor i zemlju, već za vječnu zemlju i Carstvo nebesko“ , kazao je mitrpolit.
Načelnik opštine Bileća i predsjednik Odbora za izgradnju crkve Miljan Aleksić kazao je da ideja za izgradnju postoji još od završetka bitke, ali da su se tek sada stekli uslovi da se ona i ostvari.
„Iskreno se nadam da će ova grandiozna crkva naći svoje mjesto kao značajan spomenik kulture, duhovnosti i naše slavne istorije u svim istorijskoim udžbenicima srpskog naroda“, kazao je Aleksić.