Srpska pravoslavna crkva slavi danas Blagovijesti, praznik posvećen susretu djevice Marije i arhangela Gavrila, koji joj je saopštio da će roditi spasitelja ljudskog roda – Isusa Hrista.
Blagovijesti spadaju u Bogorodičine praznike. Praznuju se od prvih dana hrišćanske propovijedi, a smatra se da je objavom te vijesti počela i hrišćanska istorija spasenja.
Prema crkvenom predanju, kada je Marija napunila 15 godina, nakon 11 godina služenja u jerusalimskom hramu, sveštenici su joj saopštili da po zakonu ne može da ostane tu, već da treba da stupi u brak.
Iznenađena, Marija im je odgovorila da se posvetila Bogu i da želi da ostane djevojka do smrti. Tada je prvosveštenik Zaharija, otac Jovana Krstitelja, okupio 12 ljudi iz plemena Davidova kako bi jednom od njih uručio Mariju na čuvanje. I tako je povjerena na staranje pravednom Josifu, koji je tada imao 84 godine.
Pola godine pošto je prvosvešteniku Zahariji projavio da će u dubokoj starosti dobiti sina koji će biti Gospodnji Preteča (Jovan Krstitelj), isti arhanđeo Gavrilo javio se djevici Mariji u Nazaretu.
Prema Jevanđelju, arhangel Gavrilo se javio djevici Mariji obasjan arhangelskom svjetlošću, kada je ona držala otvorenu knjigu proroka Isajije i razmišljala o njegovom proročanstvu, i saopštio joj da će roditi sina Božijeg.
Riječima arhangela Gavrila "Raduj se, blagodatna. Gospod je s tobom", otvara se istorija Novog Zavjeta i počinje preobražaj čovječanstva.
Za Blagovijesti se vezuje i radosni običaj ranilo – kada se ustaje rano, a dan treba da počne pjesmom djevojaka, koje su sakupljale grane od kojih se pali vatra.
Uz vatru se vesele i žene i muškarci, i mladi i stari. Običaji su i da se ta vatra preskače, odnosno, onaj ko preskoči vatru je zaštićen od zmija, jer, prema vjerovanju, na Blagovijesti se bude gmizavci iz zimskog sna.
Prema vjerovanju, na današnji dan ne valja pričati o zmijama. U nekim krajevima upražnjavalo se da djeca idu oko kuće, lupaju u gvozdene predmete i viču “Bježite zmije i gušteri”. Smatra se da od Blagovijesti kreće sjetva jarih žita, a vjeruje se i da je današnji dan srećan za kalemljenje voća.
Takođe, postoji i vjerovanje da se žene na današnji dan ne češljaju, a valjalo bi se umiti u rijeci ili na nekom izvoru. Blagovijesti spadaju u Bogorodičine praznike, koji su ženski, pa se mnoge žene na današnji dan mole Bogorodici za potomstvo.
Blagovijesti se slave uvek 7. aprila, devet mjeseci prije Božića – Hristovog rođenja.
Dan posle Blagovijesti, SPC slavi arhangela Gavrila, koji je, prema predanju zadužen za radosne vijesti.
U ikonografiji, arhangel Gavrilo se prikazuje i pred praznim Hristovim grobom kako objavljuje njegovo vaskrsenje, ukazujući tako na novu vjeru i smisao života po Jevanđelju zbog čega spada u velike i radosne praznike.