Direktor izdavačko-informativne ustanove „Svetigora” MCP, protojerej-stavrofor Radomir Nikčević, u razgovoru za Dan rekao da je nacrt zakona o slobodi vjeroispovijesti pokušaj temeljnog rušenja SPC u Crnoj Gori od strane Vlade.
Nikčević je rekao da predlogom oduzimanja svih hramova sagrađenih prije 1918. godine od Mitropolije i ostalih eparhija SPC u Crnoj Gori i planiranim prenošenjem njihovih vlasničkih prava na „uzurpatorsku družinu raspopovaca Miraša Dedeića, lažnu tzv. CPC, svojim naopakim rješenjima ovaj nacrt cilja na konačno istrebljenje svetosavskog i svetopetrovićkog pravoslavlja u Crnoj Gori, kao i na uništenje samog pravoslavnog crkvenog ustrojstva i života narodnog, i na razorenje predanjskog duhovnog bića Crne Gore”.
“Naš vjerni narod, monaštvo, sveštenstvo i pravni stručnjaci su svojim masovnim odzivom na prve dvije rasprave o nacrtu zakona o slobodi vjeroispovijesti u Bijelom Polju i Kotoru pokazali ne samo da su kao crkva jednodušno prozreli zle namjere predlagača, uperene protiv eparhija SPC i da predložena zakonska rješenja odlučno odbacuju, nego da će i ovaj i drugi slični drski pokušaji iskorjenjivanja Srpske pravoslavne crkve sa njene rodne grude u Crnoj Gori naići na najodlučnije protivljenje i beskompromisni, aktivni otpor njenih ljudi. Ako Vlada Crne Gore ostane uporna u svom bezakonju, neka pripazi da joj po onoj staroj „velja kruška u grlo ne zapane”, jer pravoslavni živalj Crne Gore sigurno neće bježati od organizovanja i mnogo masovnijih okupljanja, kao legitimnog načina borbe za svoja ugrožena prava”, rekao je Nikčević Danu.
Izdavačko-informativna ustanova Mitropolije crnogorsko-primorska traži da se iz procedure povuče nacrt zakona, da se uradi novi tekst u kojem će učestvovati i predstavnici crkava i vjerskih zajednica, kao i pravni eksperti, te da se u potpunosti poštuju propisane procedure za pripremu i usvajanje propisa u svim fazama, a da se javne rasprave organizuju u svim gradovima.
Nikčević navodi da Vlada i njeno Ministarstvo za ljudska i manjinska prava faktičke dovode u pitanje do sada već potpisane odvojene ugovore o međusobnim odnosima, koje su sklopili sa značajnijim „vjerskim zajednicama”, sa izuzetkom SPC, prije svega sa Rimokatoličkom crkvom i Islamskom zajednicom, potvrđujući im njihov istorijski stečeni status pravnih lica.
“Za zaključivanje takvog ugovora sa SPC, čije se četiri eparhije prostiru teritorijom današnje crnogorske države, Vlada do sada nije pokazala ni najmanje interesovanje, a ponu- đenim nacrtom ovog zakona nedvosmisleno pokazuje da prema našoj crkvi ne gaji ni elementarnu dobronamjernost”, ocijenio je Nikčević.
On je dodao da se nacrtom zakona najstarija institucija u Crnoj Gori, kao što je Mitropolija, formalno srozava na nivo najobičnijeg civilnog udruženja.
“Nema sumnje da ovako sročen nacrt zakona bitno ugrožava pozicije i Rimokatoličke crkve, odstupajući od rješenja utvrđenih međunarodnim ugovorom Vlade i Svete Stolice. Zato su predstavnici Kotorske biskupije odmah upozorili zakonodavce da Katolička crkva nije stekla javnopravni subjektivitet nikakvim ugovorom, nego država Crna Gora taj subjektivitet priznaje u Temeljnom ugovoru u skladu sa načelima svog ustava i kanonskim pravom Katoličke crkve, kako se može pročitati u tekstu Temeljnog ugovora”, prokomentarisao je Nikčević.
On kaže da je sporno to što se pravi problem oko sjedišta crkve.
“Za nas u crkvi su takođe u potpunosti neprihvatljiva rješenja kojima zakonodavac zabranjuje da se „teritorijalna konfiguracija vjerske zajednice registrovane u Crnoj Gori može prostirati izvan nje” i takođe izričito nalaže da „sjedište takve vjerske zajednice mora biti u Crnoj Gori”. Uzevši u obzir ovakve odredbe i činjenicu da se teritorijom Crne Gore pružaju čak četiri eparhije SPC, jasno je da je ovaj zlonamjerni nacrt sasvim svjesno usmjeren, u prvom redu na derogiranje nadležnosti Srpske pravoslavne crkve, odnosno njenih eparhija”, rekao je Nikčević u razgovoru za Dan.
On je poručio da autori nacrta zakona ne samo da bježe od termina crkva kao „đavo od krsta”, već „ispoljavaju i krajnje uvredljivo birokratsko nepoštovanje prema onima čija prava utvrđuju”.
“Oni koji svojim bezakonjem žele da nam oduzmu riječ crkva, računaju da će tako narod izgubiti i pojam o njoj, da će pojam crkve u njegovoj svijesti odumrijeti. A kada odumre pojam, misle oni, odumrijeće najzad i stvarnost, nestaće i sama crkva”, rekao je Nikčević.
On je naglasio da je dokaz usmjerenosti nacrta zakona protiv Mitropolije i to što se u pitanje dovodi i rad „Svetigore” i „Sveviđa”.
“Imajući u vidu da ostale crkve i vjerske zajednice u Crnoj Gori nemaju razvijenu izdavačku i informativnu djelatnost, zaključujemo da je predložena odredba iz ovog nacrta iz člana 34, koja predviđa da „vjerska zajednica ima pristup javno-difuznim sredstvima i drugim medijima, kao i pravo da samostalno ostvaruje sopstvenu informativnu i izdavačku djelatnost na neprofitnoj osnovi, u skladu sa zakonom”, najdirektnije uperena upravo protiv „Svetigore” i „Sveviđa”, ali i svih drugih manjih crkvenih izdavača kojima se želi uskratiti pravo na prodaju svojih izdanja i komercijalno poslovanje uopšte, i tako onemogućava dalje djelovanje naših izdavačkih i informativnih ustanova i obustavlza pravoslavna duhovna misija u Crnoj Gori u cjelini”, zaključio je Nikčević.