Nacrt zakona o slobodi vjeroispovijesti obezbjeđuje poziciju državi da se miješa u unutrašnje poslove i organizaciju crkve, što karakteriše pojedine monarhije, kazao je episkop budimljansko-nikšićki Joanikije.
On je ocijenio je da javnosti ponuđeni Nacrt zakona o slobodi vjeroispovijesti ugrožava ustavno načelo o odvojenosti crkve i države.
“I obezbjeđuje poziciju državi, koja je ustavom definisana kao građanska, da se miješa u unutrašnje poslove i organizaciju Crkve, što karakteriše pojedine monarhije i državne crkve, a ne građanske države i crkve koje su odvojene od države”, naveo je Joanikije u autorskom tekstu objavljenom na sajtu Eparhije budimljansko-nikšićke.
On smatra da je očigledna namjera zakonopisca da crkvu potčini državi, da na takav način strogo ograniči vjerske slobode uz mogućnost raznih zloupotreba, sve do ukidanja vjerskih sloboda, ukoliko to bude interes vlasti.
“Vlast Crne Gore, koja je stala iza teksta Nacrta, ne poštuje stečena prava, ugled, istorijsku i državotvornu ulogu tradicionalnih crkava i vjerskih zajednica koje u njoj djeluju vjekovima. To se naročito vidi po tome što za njihovu registraciju propisuje ponižavajuće i neprihvatljive uslove dovodeći ih u položaj onih vjerskih organizacija koje se tek osnivaju, i to ako im se država smiluje”, rekao je Joanikije.
On je dodao da je poseban problem to što vlast namjerava da zakonom, umjesto da vrati ranije nepravedno oteto, oduzme hramove, imanja i drugu imovinu Crkvi, čime se krše ustavne i zakonske norme koje garantuju nepovredivost svačije svojine, pa i crkvene.
“Crkva nikad ničiju imovinu nije otimala, kontinuitet našeg vlasništva i posjedovanja nad pravoslavnim hramovima niko, pa ni okupatori, nije dovodio u pitanje, osim sadašnje vlasti Crne Gore”, naveo je Joanikije.
Govoreći o uslovima za vođene dijaloga o Nacrtu zakona, Joanikije je podsjetio da je crkva bezbroj puta tražila i predlagala dijalog sa državom , u cilju obostrano prihvatljivog zakonskog regulisanja međusobnih odnosa i zaštite vjerskih sloboda.
“Pri tome ćemo ostati i ubuduće. Nažalost, imamo preveliki niz dokaza da nadležne vlasti Crne Gore nijesu iskreno željele taj dijalog i da su ga dosljedno izbjegavale cijelih dvadeset godina unazad”, kazao je on.
Prema njegovim riječima, koliko vlast sada ima dijaloško-demokratskog kapaciteta može pokazati time što će sa dužnim uvažavanjem odgovoriti na 70 stranica pravno utemeljenih komentara i primjedbi koje su dosatvili predstavnici srpske pravoslavne crkve.
Joanikije je poručio da je narod revoltirano reagovao protiv organizovane obmane i lažne mantije, a ne protiv građanina Miraša Dedeića.
“Zato ga, uz sve ogorčenje zbog obmane, niko nije prstom takao, što je znak narodne pribranosti i odgovornosti”, rekao je on, dodajući da odluka Vaseljenske patrijaršije o raščinjenju Dedeića ima dvostruko značenje.
Prema riječima Joanikija, narod je jasno i pravilno zaključio-Miraš nije Crkva “nego obični prevarant koga ova vlast koristi protiv Crkve kao svoje sredstvo dugi niz godina”.
Joanikije je kazao da se vlast na javnim raspravama suočila sa posljedicama svog namjernog i dugogodišnjeg izbjegavanja dijaloga sa crkvom i svog decenijskog rada protiv nje.
“Ograde, oklopi, pendreci, lisice, lažne mantije i tajni prolazi glavni su rekviziti vlasti kad se sa njom razgovara o vjerskoj slobodi. Isto kao i 1945-te”, naveo je on.
Joanikije tvrdi da je sva sadašnja crkvena imovina Mitropolije crnogorsko-primorske i ostalih eparhija SPC u Crnoj Gori, zavedena u katastru Crne Gore.