Mitropolit crnogorsko-primorski u razgovoru za Dan poručio da ne zna što je opasnije po državu od “dubinskih raskola koji presijecaju svaku porodicu u Crnoj Gori budućnosti.
Mitropolit Amfilohije rekao je u intervjuu za Dan da nikad nije krio da je za učlanjenje Crne Gore u EU i da je protiv NATO.
“U isto vrijeme kada se Evropa ujedinjuje, NATO želi da se budućnost Crne Gore stvara na podjelama i mržnji. Slobodarska Crna Gora treba da bude šrafić u totalitarnoj militarističkoj organizaciji. Postoji dubinska duhovna kriza koja je zahvatila Evropu i čitav svijet. Zabranjuju crkvi da se bavi politikom”, rekao je mitropolit Amfilohije u razgovoru za Dan.
On je dodao da “određene strukture ovoga društva vrše nasilje, pokušavaju da otimaju crkve, stvaraju dubinski rascjep i to se prihvaga ovim zakonom”.
“Tome smo, nažalost, skloni od vremena Svetog Petra, zelenaša i bjelaša, četnika i partizana. Nastojanje onih koji danas rukovode Crnom Gorom je produbljivanje raskola. Budućnost se gradi na bratoubilaštvu. Te rane se još više produbljuju, a misle da čine službu Crnoj Gori i crnogorstvu. Ako su ti dubinski raskoli koji presijecaju svaku porodicu u Crnoj Gori budućnost, onda stvarno ne znam šta je opasnije od toga za Crnu Goru, njenu budućnost i dostojanstvo”, poručio je mitropolit u intervjuu za Dan.
Amfilohije je rekao da je potpredsjednik DPS-a Duško Marković 2012. godine, dok je bio ministar pravde, pozitivno odgovorio na zahtjev Pravoslavne crkve u Crnoj Gori oko pisanja novog zakona o slobodi vjere i temeljnom ugovoru, te da se sada zalaže za nešto sasvim drugo.
“Obraćali smo se njemu, čak smo dostavljali i svoje nacrte temeljnog ugovora kada je država sklopila ugovore sa manjinskim vjerskim zajednicama ignorišući Crkvu koja je kičmena moždina današnje Crne Gore. Imam i njegovo pismo gdje odgovara pozitivno na naš zahtjev za donošenje zakona n temeljnog ugovora. U njemu kaže da će u procesu izrade zakona na nrikladan način biti uključseni prsdstavnici crkava i vjsrskih zajsdnica. Sada preko medija vidnm da je optužena Mntropolija crnogorsko primorska i pravoslavne eparhije u Crnoj Gori da sarađuju sa opozicijom a ignorišu vlast. To apsolutno nije tačno jer smo godinama prije toga sa njima razgovarali i pismeno i usmeno. To zna i gospodin Milo Đukanović”, rekao je Amfilohije uz opasku da je premijer nedavno od njega dobio i pismo, konkretno vezano za tu temu.
On je rekao da političari imaju pravo da se prilagođavaju trenutnom opredjeljenju, svoje ideologije ali „crkva nije ustanova koja danas jeste, sjutra nije“.
Mitropolit je rekao da tačno zna u čijem kabinetu je pisan Nacrt zakona o slobodi vjeroispovjssti i ko ga je pisao.
“ Ubijeđen sam da zakon neće moći da se donese ove godine. Vidim da postoji jedno pozitivnije iskustvo. Suočili su se sa nečim ozbiljnim. Crkva nije neozbiljna. U Evropi postoji kooperativna odvojenost crkve od države. Zna se da je taj zakon pisan ranije kao pokušaj da se crkva pretvori u državnu religiju jedne minorne partije i njene ideologije”, izjavio je mitropolit.
Amfilohije je pozitivno ocijenio stav funkcionera Bošnjačke stranke Sulja Mustafića, reisa Islamske zajednice Rifata Fejzića i Kotorske biskupije, i naglasio da naziv vjerska zajednica ne odgovara crkvama u Crnoj Gori.
“Suljo Musgafić je sa punim pravom rekao i ja to javno podržavam da ovdje ne može biti govora o slobodi vjeroispovijssti već o slobodi vjere. Vjera je iskonsko ljudsko pravo i ovdje postoje vjere. Neka ga Alah blagoslovi za tu njegovu mudru izjavu. I reis Fejzić i Mustafić podržavaju ono što mi podržavamo. Crkva to ime nosi prsko 2.000 godina i niko nema pravo da je neko pretvara u vjersku zajednicu”, rekao je Amfilohije Danu.
On je ponovio da ono što je rekao nakon priznanja Kosova, nije povukao ni danas.
“To je najsramniji čin u istoriji za Crnu Goru. Dobro je što je to u intervjuima pomenuo gospodin Marković. Sam priznaje da je u tom trenutku 80 odsto crnogorskih građana bilo protiv priznanja nezavisnog Kosova. Sad se ljute da ja ne prihvatam projekte Crne Gore. Ja prihvatam Crnu Goru jer su moji preci, vojvoda Mina Radulov i knez Raško Ivanov Morački ugradili sebe u temelje Crne Gore. Oni su prisajedinili Moraču i Rovca Crnoj Gori, ali Crnoj Gori Svetog Petra Cetinjskog”, rekao je Amfilohije.
Mitropolit je dodao da se traži po nacrtu da Mitropolija crnogorsko-primorska ima sjedište u Crnoj Gori.
“Zašto su se onda odrekli Pećke patrijaršije i Dečana. Dali ga onome koji je terorizmom i domaćim i međunarodnim odvojio žilu kucavicu moje crkve i mog bića”, rekao je mitropolit crnogorsko primorski u razgovoru za Dan.