Predsjedništvo BiH prihvatilo je sporazum o određivanju državne gradnice sa BiH, čime su stvoreni preduslovi da on bude potpisan u Beču 27. avgusta, javili su mediji.
Time je praktično zatvoreno pitanje Sutorine, koji je dio javnosti u BiH smatrao spornim.
Predsjedništvo BiH je prihvatilo inicijativu za vođenje bilatralnih razgovora sa Crnom Gorom o razmještanju diplomatsko-konzularnih predstavništava.
Sutorina je početkom postala top tema, kako u intelektualnim, tako i u političkim krugovima u Bosni i Hercegovini. Intelektualci su navodili da se ne smije potpisati Ugovor o granici sa Crnom Gorom sve dok se ne riješi pitanje - čiji je ovaj pogranični pojas - bosanskohercegovački ili crnogorski.
Intelektualci iz BiH pozivali su se na istorijske, geografske i političke fakte, a najdalje u tome ide Suad Kurtćehajić, profesor na sarajevskom Fakultetu političkih nauka i jedan od inicijatora povrata Sutorine Bosni i Hercegovini, piše Radio Slobodna Evropa.
"Granice Bosne i Hercegovine su jasno utvrđene na Berlinskom kongresu i sa tim granicama je Bosna ušla u Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca. Te granice do danas njen parlament nije mijenjao, a Crna Gora je bila bez Sutorine tada i vijekovima prije. Mi možemo potpisati međudržavni ugovor sa Crnom Gorom samo onda kada se izvrši povrat Sutorine, ratifiikovan u njihovom parlamentu. Ako to ne urade, mi moramo ići pred međunarodni sud", kazao je on.