Stečajni upravnik Kombinata aluminijuma Veselin Perišić do kraja sedmice počeće isplatu potraživanja radnika iz prvog isplatnog reda, navodi se u biltenu koji je Perišić juče dostavio zaposlenima.
Izvor: Vlada Crne Gore/MUP
Prema nezvaničnim informacijama podgoričkog lista, tek kada je okupljanje nezadovoljnih radnika prijetilo da preraste u protest, Perišić je izdao bilten.
Radnici, ipak, neće dobiti kompletan iznos koji potražuju, već će, takođe nezvanično, potraživanja na ime neisplaćenih zarada, doprinosa za obavezno socijalno osiguranje i povreda na radu dobiti u neto iznosu, umjesto u bruto, što je Perišić i potvrdio biltenom.
“Poslije obavljenih konsultacija i odobrenja od stečajnog sudije, stečajni upravnik će najkasnije do kraja nedjelje pristupiti djelimičnoj diobi sredstava uplaćenih na ime dijela kupoprodajne cijene i isplatiti potraživanja povjeriocima prvog isplatnog reda, prema konačnoj listi svih potraživanja stečajnog dužnika KAP-a”, naveo je Perišić u biltenu.
Zaposleni će dobiti dio sredstava, jer za isplatu kompletnog iznosa koji potražuju nema dovoljno novca.
Perišić je u prvom isplatnom redu priznao potraživanja od ukupno 4,6 miliona eura, a raspolaže sa četiri miliona, koje je kompanija Uniprom, vlasnika Veselina Pejovića, uplatila na ime dijela kupoprodajne cijene za imovinu KAP-a u iznosu od 28 miliona eura.
Prema informacijama „Dana”, prvobitno je planirano da se ta sredstva ostave na računu do okončanja sudskih postupaka, odnosno više parnica koje su bivši vlasnik KAP-a, ruski CEAK Olega Deripaske, En plus grupa i VTB banka poveli pred podgoričkim Privrednim sudom, spora pred Okružnim sudom u Nikoziji, po tužbi En plus grupe, kao i dva arbitražna postupka.
Razloga za to je što je aneksom ugovora, koji je stečajna uprava potpisala sa Unipromom, predviđeno da taj novac bude vraćen Pejoviću, ukoliko bilo koji sud, počev od domaćih, međunarodnih, arbitražnih, do suda u Nikoziji, zabrani prodaju KAP-a ili Unipromu oduzme imovinu.
Aneks ugovora potpisan je nakon što je Pejoviću 10. septembra istekao i drugi rok za uplatu kupoprodajne cijene, a saglasnost za potpisivanje aneksa dali su članovi odobra povjerilaca, Ministarstvo finansija i Elektroprivreda, preglasavanjem bivšeg vlasnika ruskog CEAK-a.
Takođe, aneksom ugovora sa Unipromom predviđeno je da ta kompanija isplati preostalih 24 miliona najkasnije u roku do 180 dana, u kom roku se očekuje da će se okončati sporovi po tužbama u vezi sa zaključenim ugovorom i prenosom prava svojine na kupca, što je bio Pejovićev uslov za uplatu dijela kupoprodajne cijene.
U KAP-u trenutno radi oko 450 zaposlenih, dok je za 223 radnika Vlada iz budžeta isplatila otpremnine radnicima u ukupnom iznosu od 3,2 miliona.
Otpremnine nisu dobili bivši radnici KAP-a, oko 420 njih, koji su prošle godine izmjenama Zakona o PIO stekli uslov za prijevremenu penziju.
To je i razlog zbog čega su penzioneri KAP-a juče počeli proteste pred skupštinom.
Oni traže otpremnine u iznosu od šest do 14 hiljada eura, 177 eura po godini radnog staža iz stambenog fonda, odnosno da se poštuju zaključci Skupštine, koja je obavezala Vladu da, između ostalog, isplati bivše radnike, piše "Dan".