Najveća ograničenja, koja će biti obavezna od januara naredne godine, primjenjivaće se za najveće banke, zbog ocjene da bi eventualne negativne posledice njihove kreditne ekspanzije uticale na sigurnost i stabilnost bankarskog sistema, kao i zbog principa pravičnosti prema malim bankama.
Prema novoj odluci CBCG, banka čiji su plasmani veći od 200 miliona eura može imati rast kreditnog portfelja najviše 30 odsto u odnosu na stanje na kraju prethodne poslovne godine.
To se, prema podacima u trećem kvartalu ove godine, odnosi na Crnogorsku komercijalnu, Montenegro, Hipo Alpe Adria i Prvu banku Crne Gore.
Bankama čiji je kreditni portfelj od 100 do 200 miliona eura rast je ograničen na 40 odsto, a to se u ovom trenutku odnosi na Podgoričku banku.
Ostalih pet banaka može povećavati kreditni portfelj za 60 odsto u narednoj godini.
Ova mjera neće se odnositi na novoosnovane banke do isteka prve poslovne godine rada.
Izmjenama i dopunama Odluke o minimalnim standardima kapitala, predvidjeno je da banke koje imaju godišni rast potraživanja na osnovu kredita i lizinga veći od 60 odsto održavaju koeficijent solventnosti najmanje na nivou od 10 odsto.
Bankama čiji je godišnji rast potraživanja veći od 100 odsto, koeficijent solventnosti mora biti najmanje 12 procenata.
Da bi osnažila sistem kontrole i ojačala finansijsku disciplinu, CBCG je odlučila da na internet stranici objavljuje informacije o mjerama koje je izrekla bankama.
Podatke o mjerama izrečenim jednoj banci druge ne smiju saopštavati svojim klijentima, javno ih objavljivati ili koristiti u reklamne i druge svrhe.
(Beta)