Peta godina je kako kompanija “Aquaterra solutios” nije platila zakupninu opštinske zemlje na brdu Topliš na kojoj je napravljen Vodeni grad.

Sekretarijat za zaštitu imovine Opštine Budva predao je tužbu Privrednom sudu za raskid ugovora sa kompanijom “Aquaterra solutions”, zahtijevajući da lokalna uprava preuzme sve izgrađene objekte na parceli na brdu Topliš, gdje se nalazi veliki Akva park.
To je “Vijestima” potvrdio v. d. sekretara za zaštitu imovine Vlado Ivanović, navodeći da je trenutno dugovanje te kompanije sa kamatama prešlo milion i po eura.
Privredni sud potvrdio je rješenje javnog izvršitelja, tako da bi on uskoro trebalo da izađe na lice mjesta i popiše pokretne stvari “Aquaterra solutions”, od tobogana, pumpi na bazenima, inventara restorana, pa do ostalog mobilijara, koja će nakon toga biti prodata, kako bi se namirio barem dio dugovanja.
Peta godina je kako kompanija “Aquaterra solutios” nije platila zakupninu opštinske zemlje na brdu Topliš na kojoj je napravljen Vodeni grad.
Prije deceniju Opština Budva je sa “Aquaterra solutions” zaključila 24. decembra 2014. ugovor o davanju u dugoročni zakup nepokretnosti za izgradnju Akva parka. Godišnja cijena zakupa četiri hektara opštinske zemlje bila je 255 hiljada eura.
Zbog neplaćanja zakupnine Sekretarijat za zaštitu imovine morao je primijeniti radikalne poteze - zatražena je prodaja pokretnih stvari u kompleksu Akva parka na brdu Topliš, kako bi bila naplaćena zakupnina od kompanije “Aquaterra solutions” za 2019. godinu, pišu Vijesti.
“Trenutno potraživanje po rješenju o izvršenju na ime zakupa za 2019. godinu iznosi 313.553 eura, glavnica je 215.447 eura, a ostatak je kamata. Na predlog Sekretarijata za zaštitu imovine je donijeto rješenje o promjeni izvršenja, te je određeno izvršenje na pokretnim stvarima dužnika. Cilj nam je da popišemo pokretne stvari u Akva parku, te se očekuje od javnog izvršitelja da zakaže da se to izvrši na licu mjesta”, saopštio je ranije “Vijestima” Ivanović.
Očekuje se da će javni izvršitelj uskoro izaći na lice mjesta popisati stvari. Opština je onemogućena da na drugačiji način naplati svoja potraživanja pošto je račun kompanije odavno blokiran od Centralne banke.
Akva park prošle turističke sezone nije radio, a cijeli kompleks je u izuzetno lošem stanju, te je ljetos više podsjećao na ruinu, nego na turističku atrakciju.
Pravni zastupnici kompanije “Aquaterra solutions” kazali su ljetos “Vijestima” da se kompanija više puta obraćala Opštini Budva, ali nijesu dobili dozvolu za rad za prošlu godinu zbog čega je cijelo ljetoi bio katanac na tu nekada najveću turističku atrakciju. Akva park godinama unazad propada i ne ulaže se u njega, pa je ponuda kompleksa bila na sve nižem nivou.
Dodatan problem je bio i to što kompanija pune dvije godine nije plaćala račune za utrošenu vodu gradskom Vodovodu koji su premašili 125 hiljada eura, zbog čega je kompleks bio isključen sa mreže.
Opština Budva je sa “Aquterra solutions” zaključila 24. decembra 2014. ugovor o davanju u dugoročni zakup nepokretnosti za izgradnju Akva parka. Potom je zaključeno više aneksa ugovora za svaku godinu zakupa, posljednji aneks III ugovora je zaključen 2. jula 2019. u iznosu 255.447, 91 euro. Obaveza je bila da kompletan iznos bude uplaćen u roku od sedam dana, odnosno 9. jula 2019. Međutim, Opština punih pet godina nije uspjela da naplati ni centa.
Projekat izgradnje Akva parka, kao jedan od najznačajnijih za crnogorsku metropolu turizma, promovisan je 2006. Cijeli projekat pada u vodu jer kiparska kompanija “Numerico trade limited” ne uspijeva da realizuje ideju, ostavljajući milionske dugove Opštini. Slučaj u januaru 2011. preuzima tužilaštvo, kada u Opštinu Budva ulaze inspektori i plijene kompletnu dokumentaciju. Iako je tada bilo govora o jednoj od najvećih korupcionaških afera, jer su dugovi kiparske kompanije pali na leđa poreskih obveznika. Slučaj je u julu 2021. arhivirao tadašnji glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić.
Opština, dok njome upravljaju kadrovi DPS-a, uspijeva da krajem 2014. animira “Aquaterra solution”, koja dostavlja na tenderu najpovoljniju ponudu. Firma iza koje je stajao ruski kapital dobija na trodecenijski zakup 41.889 kvadrata opštinske zemlje na Toplišu i pristaje da za dva miliona eura otkupi i opremu španskog proizvođača “Action waterscapes S.L.”, koju je ranije nabavila kiparska kompanija, a koja je godinama bila lagerovana u barskoj luci.
“Aquaterra solution” uspijeva da za dvije godine izgradi veliki vodeni grad, čije je svečano otvaranje bilo u junu 2016. godine.