Inspekcija će predložiti da Vučurović bude razriješena dužnosti direktorice Gimnazije „Slobodan Škerović“, proizilazi iz Zapisnika o izvršenom inspekcijskom nadzoru u koji je Standard imao uvid.
Inspekcija će predložiti da Vučurović bude razriješena dužnosti direktorice Gimnazije „Slobodan Škerović“, proizilazi iz Zapisnika o izvršenom inspekcijskom nadzoru u koji je Standard imao uvid, piše Dan.
Lucija Adžić, prosvjetna inspektorka, koja je 10. decembra 2024. izvršila nadzor u Gimnaziji „Slobodan Škerović“, podrobno navodi u Zapisniku sve što se događalo u slučaju u kojem je 2021. tadašnja učenica Gimnazije Sara Vujisić prijavila direktorici nedolično ponašanje profesora Radomana Čečovića zaključno s odlukom direktorice da prihvati profesorov stav da se „preigrao“ riječima i kazni ga umanjenjem plate za 30% za jedan mjesec.
Ona dalje opisuje da se učenica ponovo obratila direktorici pošto je profesor i nakon izrečene kazne nastavio da je uznemirava, na šta je direktorica odgovorila da su to situacije „koje nadilaze“ njena ovlašćenja i uputila učenicu da se obrati nadležnim institucijama. Inspektorka nabraja u Zapisniku koje sve radnje iz svoje nadležnosti nije preduzela direktorica Biljana Vučurović nakon iznijetih sumnji da se prijavljeni profesor na sličan način ponaša i prema drugim učenicama.
"U odnosu na obraćanje Sare Vujisić od 22.10.2021. godine Biljana Vučurović, tadašnja vršiteljka dužnosti direktorice Ustanove, preduzela je mjere prema nastavniku Radomanu Čečoviću, na način što je donijela odluku o Izricanju disciplinske mjere, u odnosu na njegovo postupanje prema Sari Vujisić. Međutim, imenovana ne provjerava navode Sare Vujisić u odnosu na sumnju da se to dešava i drugim učenicama škole, osim što Radoman Čečović u svom odgovoru navodi da odbija navode Sare Vujisić u odnosu na druge učenice. Sara Vujisić dana 28.12.2021. godine ponovo ukazuje Biljani Vučurović, da ima informaciju da postoje učenice kojima je neprijatno na časovima nastavnika Radomana Čečovića, ali ni u ovom slučaju Biljana Vučurović, tadašnja vršiteljka dužnosti direktorice Ustanove ne preduzima mjere i radnje u cilju ispitivanja i utvrđivanja iskazane sumnje", piše u izvještaju inspektorke Adžić, kako prenosi Dan.
Posle obraćanja Aide Perović, kako dalje navodi, izvršne direktorice NVO Prima, koja, između ostalog, navodi da im se obratila bivša učenica koja je u saznanju da neprimjereno uznemiravanje od strane istog profesora u vidu komentara i pogleda doživljava i učenica drugog razreda škole, izostalo je preduzimanje mjera i radnji od strane škole.
"Biljana Vučurović, kao odgovorno lice subjekta nadzora u vezi sa predmetnom situacijom nije obezbijedila prava učenika saglasno članu 97 stav 1 tačka 8 Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju i nije preduzela mjere radi prevencije i postupanja u slučajevima nasilja i vandalizma u školi propisane članom 1 Odluke o dopunama Statuta Ustanove broj 3707/4 od 20.12.2019. godine. Nadalje, imenovana, u vezi sa predmetnom situacijom, nije podnijela prijavu školskom timu, iako je imala informaciju o postojanju sumnje na nasilje u Ustanovi, što se i potvrđuje uvidom u dostavljene Izvještaje o radu školskog tima za period septembar 2021 – mart 2022, kao i za prvi i drugi klasifikacioni period 2022 – 23. godine. Takođe, nije ostvarila kontakt sa drugim nadležnim ustanovama (socijalna zaštita, policija i dr), tako da nije postupila shodno Uputstvu o podjeli odgovornosti i postupanju u cilju prevencije i u slučajevima pojave nasilja i vandalizma", navodi Adžić.
"Uvidom u anketu koja je sprovedena među učenicima u martu 2022. godine konstatuje se da je Ista sprovedena shodno članu 97 stav 2 Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju kojim je propisano da je škola dužna da u postupku samoevaulacije vrši anonimno anketiranje učenika u svim razredima osim učenika prvog ciklusa osnovne škole, najmanje jednom godišnje o obrazovnim programima, radu nastavnika i uslovima rada."
"Navedena anketa sprovedena među učenicima nije se odnosila na predmetnu situaciju, odnosno nije sprovedena u cilju utvrđivanja eventualne odgovornosti na osnovu sumnji koje su iskazane Biljani Vučurović, u dostavljenim mejlovima u kojima je ukazivano na nedolično ponašanje nastavnika Radomana Čečovića.Ustanova nije postupala u skladu sa Etičkim kodeksom Ustanove, jer etički odbor nije dao mišljenje o usklađenosti određenog djelovanja ili ponašanja s načelima i pravilima etičkog kodeksa, ovo iz razloga što nije postojao zahtjev Biljane Vučurović za davanje mišljenja u vezi predmetne situacije", navodi ona.
Adžić dalje navodi u Zapisniku da je članom 4 stav 1 tačka 2 Zakona o prosvjetnoj inspekciji („Sl. list RCG“, br. 80/2004) propisano da je inspektor obavezan da, pored upravnih mjera propisnim Zakonom o inspekcijskom nadzoru, predloži i razrješenje direktora ustanove kada u postupku inspekcijskog nadzora ocijeni da je povrijeđen zakon ili drugi propis ili da se ne poštuju propisani standardi ili normativi, piše Dan.
"U konkretnoj predmetnoj situaciji prosvjetna inspektorka će u daljem postupku preduzeti mjere i radnje propisane članom 4 stav 1 tačka 2 Zakona o prosvjetnoj inspekciji, tj. predložiti za razrješenje Biljanu Vučurović, direktoricu Ustanove, jer je u postupku inspekcijskog nadzora ocijenila i nesporno utvrdila da je Biljana Vučurović, koja zastupa i predstavlja ustanovu i koja je odgovorna za zakonitost rada ustanove, povrijedila odredbe člana 1 Odluke o dopunama Statuta Ustanove, kojim je propisano da direktor preduzima mjere radi prevencije i postupanja u slučajevima nasilja i vandalizma u Školi“, navedeno je u Zapisniku o izvršenom inspekcijskom nadzoru Gimnaziji „Slobodan Škerović“ u koji je Standard imao uvid.
Inspektorka navodi da joj je direktorica Biljana Vučurović, dostavila o cijelom slučaju objedinjenu izjavu u kojoj navodi da je vršena hospitaclja časova Radomana Čečovića, da je shodno tome sačinjen izvještaj u kojem se zaključuje: „Nastavnik se ističe u korišćenju metodički promišljenje tehnike i aktivne metode nastave čime ne samo da prenosi gradivo već stvara prostor za razvoj kritičkog mišljenja socijalnih vještina i samopouzdanja učenika kroz jasno definisane ishode nastave interaktivnu dinamiku u učionici i pozitivnu učioničku atmosferu“, prenosi Dan.