Epidemiolog u penziji Novica Vujošević smatra da se ne može tako jednostavno govoriti o kolektivnom imunitetu usljed velikog broja zaraženih omikron sojem korona virusa uz one koji se vakcinisani, prenosi RTCG.
Napominje da je biologija neprevidiva i podsjeća da postoji i delta soj. Ako se ne pojavi, što niko ne može da garantuje neki vurulentni novi soj sa mutacijama koje onemogućavaju sticanje imuniteta sitaucija bi bila dobra, kaže Vujošević za RTCG. On se nada da bi čudo od korone tokom 2023. godine moglo da nestane.
Porast zaraženih omikron sojem korona virusa u posljednje dvije sedmice skoro da se nije odrazio na hospitalizacije pa mali broj njih završi na bolničkom liječenju, saopštilo je Ministarstvo zdravlja. Tako omikron, budući da su mnogi tim sojem, kao nikada ni jednim do sada inficirani, gotovo po 3.000 na dan, trebalo bi da stvori dosta visoki kolektivni imunitet zajedno sa vakcinisanima i onima koji su preležali kovid.
No prema epidemiologu u penziji Novici Vujoševiću stvar nije tako jednostavna.
"Trebalo bi da kolektivni imunitet bude obezbijeđen ali, šta je problem, u ovoj situaciji ne djeluje samo omikron, djeluje i delta soj a dleta virus je mnogo patogeniji nego što je omikron, prema tome treba voditi računa. Onda biologija je veoma nepredvidiva", kazao je Vujošević za RTCG.
Ako se ne pojavi, što niko ne može da garantuje neki vurulentni novi soj sa mutacijama koje onemogućavaju sticanje imuniteta sitaucija bi bila dobra, navodi Vujošević.
"U koliko čovječanstvo bude imalo sreće da se ne pojavi neki novi virus sa nekim masovnim mutacijama ovo bi bilo na neki način, relativno, uslovno dobro jer puno svijeta će doći u dodir i dobiti neki imunitet ali ako se pojavi neki novi soj, a neke naznake postoje od nekih laboratorija, pitanje je da li će taj soj probiti taj imunitet i da ta neutralizirajuća antitijela, ta ćelijska odbrana da ne bude tako moćna i velika i da zaštiti od obolijevanja", dodao je Vujošević za RTCG.
Pojavom omikron soja nema ni jednog soja delta virusne infekcije ili drugih tipova korona virusa, dakle, teže forme virusa, utisak je doktora Milovana Živkovića, kao da su potisnute omikronom.
"Red epidemije onih koji su se inficirali prije 15 do 20 dana tada nastaju neki smrtni ishodi, dok vidite ovih posljednjih dana od kada je broj preko 2.000, imamo po 2.900 prijavljenih slučajeva u toku jednog dana a hospitalnih slučajeva imako nekoliko desetina. Mi smo imali mngo više umrlih i hospitalizovanih kada smo na dnevnom nivou u Croj Gori imali oko 250 do 300 novih slučajeva. Ne znam, koletini imunitet na ovaj tip korona virisa, definitivno, radi se o blažoj varijanti koja očito nije toliko otporna na vakcine", kazao je Živković.
Zaštita buster dozom vakcine protiv kovida-19 opašće vremenom, te će biti potrebna, dodatne četvrta doza već ove jeseni, reako je izvršni direktor kompanije Moderna Stefan Bansel. Prema Živkoviću, za omikron, kako sada stvari stoje, neće biti potrebna četvrta doza jer vakcine, kao izgleda ne daje rezultate za taj soj. Ipak ne isključuje da će biti neophodna.
"Pojavljuju se i neki novi tipovi. Govori seo soju iz Maroka o nekim mogućim novim mutacijama tako da, ako se epidemija nastavi svakakao da će biti potrebna", kazao je Živković.
Prema Vujoševiću, prije razmišljanja o četvrtoj, najprije treba svi da prime treću dozu.
"Četvrta doza je luksuz. Prvo treba završiti sa ovim što je osnovno i što može većina stanovništva da završi a četvrta, moguće da će trebati i to", kazao je Vujošević za RTCG.
Ni četvrta doza vakcine ne bi bog zna šta osigurala ali pozitivna su nadanja zaključuje optimistično epidemiolog u penziji Novica Vujošević da bi tokom 2023. godine ovo čudo, ili bolje reći ova čudovišnost trebalo da prestane, zaključuje RTCG.