Na jučerašnjem suđenju Vladimiru Ulami, koji se tereti za ubistvo teško ubistvo Petrovčanina Nemanje Medina u julu 2016. godine, pred Višim sudom u Podgorici izjašnjavali su se vještak za telekomunikacije Predrag Boljević i vještak za požare Radovan Popović
Boljević je u cjelosti ostao pri ranije datom nalazu i mišljenju, koje je uradio za potrebe prvog postupka. Na pitanje sudskog vijeća, kojim predsjedava sudija Predrag Tabaš, a shodno djelovima ukidnog rješenja Apelacionog suda vještak Boljević je kazao da ne može odrediti bliže lokacije na kojima su se nalazili optuženi Ulama i oštećeni Medin prilikom ostvarivanja dvije telefonske komunikacije 8. jula 2016. godine u vremenu 17 sati i 40 minuta i u 17 sati 40 minuta i 58 sekundi.
Kako pišu Dnevne novine, oštećeni Medin dok se nalazio u reonu Virpazara imao je dolazne pozive oko 15 sati sa telefnskog broja pokojnog Mijovića, kazao je Boljević na pitanje tužioca Željka Tomković.
“Svi ostali brojevi koji su ostvarivali komunikaciju sa Ulamom i Mijovićem nakon ovog perioda, nijesu bili predmet analize, to od mene niko nije tražio. Ne mogu utvrditi ni sa koje lokacije su bili ti pozivi, jer ti listinzi više ne postoje zato što su uništeni nakon godinu, a shodno Zakonu o elektronskoj komunikaciji”, naveo je Boljević.
Vještak Popović u prethodnom postupku imao je zadatak da se izjasni o zatamnjivanju stakala na automobilu “reno megan” i o činu paljenja tog vozila, a juče je ostao u cjelosti pri ranijem nalazu i mišljenju. On je dodatno objasnio da je do paljenja vozilo došlo najvjerovatnije polivanjem benzinom kako s izvana tako i unutra sa ciljem potpunog uništenja tragova.
“S obzirom da je vozilo u potpunosti sagorjelo sadašnjim neposrednim pregledom ne bi se moglo utvrditi na koji način je vozilo zapaljeno”, istakao je Popović.
Na jučerašnjem ročištu sudija Tabaš je pročitao dopis UP CB Bar u kome se navodi da optuženi Ulama nije poligrafski testira, na šta je reagovao branilac okrivljenog advokat Branko Anđelić ističući da je Ulama pristao na testiranje što je policijski službenik konstatovao na zapisnik. Dodao je da je to moguće i provjeriti.
Podsjetimo, Apelacioni sud odlučio je da se Ulami ponovo sudi i to pred potpuno izmijenjenim vijećem.
Na prvostepenu presudu, koju je donijelo vijeće sutkinje Vesne Moštrokol, žalilo se Više državno tužilaštvo i oštećena porodica Medin, a tom presudom Ulama je oslobođen optužbi.
Istom presudom vijeće je Ulamu osudilo na pola godine zatvora zbog nedozvoljenog držanja oružja i eksplozivnih materija, ali je Apelacioni sud našao da je žalba na taj dio presude neosnovana, te potvrdio presudu u tom dijelu.
“Apelacioni sud uvažava žalbe Višeg državnog tužilaštva u Podgorici i punomoćnika oštećene porodice pokojnog Nemanje Medina, ukida u dijelu II presudu Višeg suda u Podgorici u kojem dijelu se predmet vraća prvostepenom sudu na ponovno suđenje, ali pred potpuno izmijenjenim vijećem”, naveli su ranije iz Apelacionog suda.
Podsjetimo, 28. marta prošle godine Ulama i sada pokojni Darko Mijović oslobođeni su optužbi za ubistvo Medina 8. jula 2016, a istom presudom sada pokojni Milić takođe je oslobođen optužbi da je pomogao učiniocima nakon izvršenog djela. Tijelo Nemanje Medina nije do danas pronađeno.