U decembru 2017. godine u crnogorskom pravnom sistemu počela je primjena alternativne krivične sankcije kućni zatvor, i od tada do danas 266 lica uspješno je izdržalo kaznu u prostorijama za stanovanje
Kako je saopšteno Dnevnim novinama iz Ministarstva pravde, trenutno 62 osuđene osobe čekaju da u prostoru u kojem žive odleže svoju kaznu.
“U 62 predmeta su obavljeni razgovori sa licima kojima je izrečena ova sankcija, te se taj broj može smartati brojem osuđenika koji trenutno čekaju na izvršenje kazne. Vrijeme čekanja na početak izvršenja kazne je uslovljeno sa više faktora, prvenstveno da li osuđeno lice ima stambeni prostor u kojem postoje tehnički uslovi za izvršenje kazne, a moguće je i odlaganje izvršenja, zbog čega se ne može govoriti o nekom periodu koji predstavlja određenu pravilnost”, navode iz Ministarstva prave.
Skoro dvije godine će od kada je zaživjela ova krivična sankcija, i u startu je obezbijeđeno 87 uređaja za elektronsko praćenje osuđenih lica i isto toliko odašiljača, takozvanih “nanogica”, koliko ih je i sada. Međutim, kako raste broj presuda u kojima je kao kazna izrečena upravo kazna kućnog zatvora, iz Ministarstva su najavili da će u narednoj godini biti obezbijeđeni dodatni uređaji.
“Imajuću u vidu kontinuirano povećanje broja izrečenih presuda u kojima je određeno da će osuđeno lice kaznu zatvora izvršavati u prostorijama u kojima stanuje, postoji potreba za povećanjem broja nanogica i u 2020. godini će se pristupiti obezbjeđivanju dodatne opreme”, pojasnili su iz ovog resora.
Prije nego što je krenula da se sprovodi u praksi kazna kućnog zatvora, Ministarstvo pravde je jedan dio opreme obezbijedilo iz budžeta, a jedan dio opreme se obezbijedio uz podršku Ambasade SAD. Tada je obezbijeđeno pomenutih 87 radio frekventnih (RF) narukvica, 87 stacionarnih jedinica za nadzor, jedna jedinica za praćenje stanja (nivoa) alkohola, kao i usluge komunikacionih linkova.
Zakonom je regulisano da osuđeni koji izvršava kaznu zatvora u prostorijama u kojima stanuje ima pravo da boravi jedan čas dnevno van prostorija u kojima stanuje. Iako je u kućnom zatvoru, ukoliko je osuđenik zaposlen, onda će on redovno odlaziti na posao, ukoliko krivično djelo za koje je osuđen nije u vezi sa radom. Prostorije u kojima stanuje osuđenik može napustiti i ukoliko mora kod ljekara ili je njegovom članu familije neophodno pružanje medicinske pomoći. Takođe, ukoliko osuđenik ima obavezu staranja prema nekom članu porodice, on u skladu sa zakonom može da napusti prostorije u kojima obavlja kaznu, u slučaju da obavezu o staranju navedenog lica, a ne može da obavlja niko drugi.
U slučaju kad Ministarstvo odobri osuđenom da napusti prostorije u kojima stanuje, vrijeme koje osuđeni provede van prostorija u kojima stanuje uračunava se u vrijeme izvršenja kazne zatvora. Izuzetno, osuđeni kome je potrebna hitna medicinska pomoć može napustiti prostorije u kojima stanuje i bez podnošenja zahtjeva, o čemu je dužan da, u roku od 24 časa, obavijesti Jedinicu za uslovnu slobodu i dostavi izvještaj zdravstvene ustanove o zdravstvenom stanju. Vrijeme provedeno na bolničkom liječenju uračunava se u vrijeme izvršenja kazne zatvora.
Lica koja izdržavaju ovu vrstu kazne najčešće su počinioci krivičnih djela krađa, nedavanje izdržavanja, nasilničko ponašanje, laka tjelesna povreda, ugrožavanje javnog saobraćaja, nedozvoljeno držanje oružja, ugrožavanje sigurnosti, teška tjelesna povreda.
“Posebno treba naglasiti da osuđenom za krivično djelo protiv braka i porodice koji živi sa oštećenim u istom porodičnom domaćinstvu ili porodičnoj zajednici ne može se odrediti izvršenje kazne zatvora u prostorijama u kojima stanuje”, istakli su ranije iz Ministarstva pravde.
Zakonom o izvršenju kazni zatvora, novčane kazne i mjera bezbjednosti propisano je da je Direkcija za uslovnu slobodu u Ministarstvu pravde nadležna za izvršenje pravosnažnih sudskih odluka kojima je izrečena kazna zatvora do šest mjeseci i određeno da se ima izvršiti u prostorijama u kojima osuđeni stanuje tzv. kućni zatvor. Bo.B.
Nanogicu pokidalo pet osuđenika
U dosadašnjoj praksi, pojasnili su iz Ministarstva, u pet slučajeva je došlo do oštećenja odašiljača odnosno “nanogice” i u svim slučajevima je kaiš prekinut, te je na taj način onemogućeno dalje praćenje osuđenog lica.
“U odnosu da navedene prekršaje podnijet je izvještaj sudu, a za ostatak kazne osuđeno lice upućeno na izdržavanje kazne u zatvor od strane suda”, precizirano je iz ovog resora.
Naime, kada osuđenik ne poštuje program izvršenja kazne, izvršenje kazne zatvora u prostorijama u kojima osuđeni stanuje se prekida, a predmet se dostavlja sudu koji je donio odluku na dalju nadležnost.
“Ukoliko osuđeni jednom u trajanju preko šest časova ili dva puta u trajanju do šest časova samovoljno napusti prostorije u kojima stanuje, sud određuje da ostatak kazne zatvora izdrži u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija”, pojasniti su iz Ministarstva pravde.