Najviše maloljetnika u Podgorici lani završilo pred socijalnim radnicima zbog krađe - 72, zbog ugrožavanja saobraćaja 59, ometanja javnog reda i mira 34...
Centar za socijalni rad Podgorica tokom prošle godine imao je u radu 254 slučaja koja su se ticala maloljetničke delinkvencije, piše Dan.
List navodi da je najviše maloljetnika završilo pred socijalnim radnicima zbog krađe i to zbog teške krađe 31, krađe 41, sitne krađe 12 i krađe u pokušaju tri.
Zbog ometanja javnog reda i mira procesuirano je 34 maloljetnika, zbog nanošenja teških tjelesnih povreda četiri, lakih tjelesnih povreda 11, nasilničkog ponašanja 22, oduzimanja motornog vozila pet, a zbog nedozvoljenog držanja oružja jedan.
U sukobu sa zakonom u Podgorici minule godine, piše Dan, tri djeteta su se našla zbog napada na službeno lice, dva zbog omogućavanja uživanja opojnih droga, tri zbog razbojništva, pet zbog uništenja i oštećenja tuđe stvari, ugrožavanja saobraćaja 59, teškog djela protiv bezbjednosti saobraćaja i izazivanja opšte opasnosti po jedan, a zbog učestvovanja u tuči 16.
Minule godine je zabilježeno 15 zahtjeva škola, roditelja, policije, savjetodavnog rada, a tiču se bježanja i drugih problematičnih ponašanja koja ne spadaju u krivična djela, navodi se u izvještaju o realizovanim aktivnostima u sprovođenju lokalnog programa prevencije neprihvatljivog ponašanja djece i mladih u Podgorici.
Psiholog Milica Pušonjić kazala je za Dan da djeca odmalena pokazuju određene znake da bi njihovo ponašanje moglo da preraste u nasilno ili socijalno neprihvatljivo, ali se ti znaci vrlo često ne registruju kao upozoravajući, pa se preko njih olako prelazi.
Ona je navela da već u pred školskom uzrastu djeca su tokom pohađanja vrtića pod uticajem intenzivnog procesa socijalizacije, kao i kroz interakciju sa drugom djecom sa kojom su u kontaktu, pa je to jedan od najznačajnijih perioda izgradnje osobina ličnosti djeteta u kome dijete već i samo manifestuje sposobnost da shvati društvene norme, instrukcije o ponašanju, pravila o dozvoljenom i zabranjenom.
Pušonjić je za Dan objasnil da u tom periodu se još intenzivnije razvijaju navike i svijest o solidarnosti, saradnji, disciplini, odgovornosti i manifestuju određene sklonosti na koje se utiče porukom, nagradom i kaznom, primjerom i uzorom.
“Već u ovom periodu manifestuju se izvjesne radnje koje se mogu svrstati u pred delinkventno ponašanje, kao što su nasilno ponašanje, prisvajanje tuđih stvari, neuvažavanje uputstava, samovolja itd”, rekla je podgoričkom dnevniku Pušonjić.