Vojna policija Crne Gore i istražitelji vojne bezbjednosti priveli su i saslušali brata podoficira Vojske Crne Gore Miloša Kulića, koji je svjedok saradnik u predmetu Jadran
Kako saznaje Dan, Kulićev brat je priveden čim je ušao u Crnu Goru. On je boravio u Somaliji, gdje je radio kao pomorac na jednom brodu. Prema saznanjima ovog lista, svjedok saradnik u predmetu Jadran je zbog tog privođenja brata nagovijestio da bi mogao povući priznanje. Njegov brat je nakon saslušanja pušten na slobodu.
Miloš Kulić je dobio status svjedoka saradnika u predmetu formiranom zbog pokušaja šverca oko 60 kilograma kokaina vojnim brodom Jadran. Odmah nakon hapšenja, Kulić je priznao krivicu, a na osnovu njegovog iskaza potvrđene su sumnje istražitelja, ali i otkriveni novi detalji o planu šverca droge u Tursku.
Tokom saslušanja u Specijalnom državnom tužilaštvu, Kulić je priznao krivicu i do detalja opisao kriminalni plan. Njemu nakon toga, za razliku od ostalih osumnjičenih, nije određeno zadržavanje i odmah je stavljen pod pojačane mjere nadzora. Na saslušanju mu je ponuđeno da u ovoj istrazi bude svjedok saradnik, odnosno da za svoje nezakonite radnje ne dobije robiju ukoliko pomogne u otkrivanju detalja i saučesnika.
Nakon pregovaranja, Kulić je, kako je Danu potvrđeno iz SDT-a, prihvatio tu ponudu. Ukoliko ostane pri ovom iskazu do kraja krivičnog postupka, on neće odgovarati za učestvovanje u planiranom švercu kokaina. Od kada se nagodio sa tužilaštvom, Kulića na tajnoj lokaciji čuva vojna policija.
Kako sumnjaju u Specijalnom državnom tužilaštvu, Kulić je bio član kriminalne grupe koju su formirali Vladimir Račić, inače saradnik Darka Šarića, i Nikšićanin Dejan Rovčanin, koji su u bjekstvu. Nakon pronalaženja droge ne vojnom brodu, uhapšeni su podoficiri VCG Duško Radenović i Miloš Kulić, a nakon dva dana lisice na ruke stavljene su i Radomiru Osmajiću. Radenović i Osmajić su se na saslušanju branili ćutanjem.
Kako je navedeno u naredbi za sprovođenje istrage, plan kriminalne grupe bio je da vojni brod Jadran iskoriste za krijumčarenje oko 60 kilograma kokaina u Istanbul, odakle je trebalo dauzmu istu količnu heroina i donesu je u Crnu Goru. Prema sumnjama istražitelja, Račić i Rovčanin direktno su izdavali naređenja ostalim pripadnicima kriminalne grupe sa kojima su imali sastanke.
Kriminalna grupa osnovana je 2018. godine, a Račićeva i Radenovićeva uloga je bila da planiraju izvršenje krivičnih djela, nabavljaju sredstva, odnosno vozila i kriptovane mobilne telefone, drogu i oružje.
SDT sumnjiči Kulića da je za određenu naknadu pristao da omogući da se na brod unese oko 60 kilograma kokaina. Drogu, koja je bila upakovana u 56 pakovanja, na brod je unio Radenović.
Kako sumnjaju u tužilaštvu, osumnjičeni su narkotike preuzeli u Tivtu od zasad neidentifikovane osobe. Tada su preuzeli i dva pištolja i veću količinu municije. Pošto su narkotike prenijeli u svoje vozilo, uputili su se na brod „ Jadran”, kojim su Kulić i Radenović kao službenici Ministarstva odbrane trebali da isplove.
Inače, članovi ove kriminalne organizacije kokain su krili u magacinima vojnog objekta Opatovo, gdje je droga prepakivana i potom prodavana na različitim lokacijama u Tivtu. Te kriminalne aktivnosti, prema sumnjama istražitelja, počele su prošle godine.
Kako je navedeno u prijavi, za nabavku droge bio je zadužen Tivćanin Radomir Osmajić. On se tereti da je od neidentifikovanih osoba nabavljao kokain, koji je potom u pakovanjima od po 150 grama predavao Milošu Kuliću, čiji je zadatak bio da, kako tvrde iz policije i tužilaštva, drogu čuva u magacinima vojnog objekta Opatovo.