U posljednjoj deceniji Ministarstvo pravde i podgorički Viši sud odobrili su više od 1.000 molbi za uslovni otpust licima koja su se zbog izvršenja raznoraznih krivičnih djela našla iza rešetaka
Među tim licima bilo je i onih koji su osuđeni za teška krivična djela ubistva i razbojništva, ali i za krivična djela iz oblasti organizovanog kriminala, piše "Dan".
Mnogi funkcioneri, predsjednici opština, biznismeni, ali i vođe klanova i kriminalci uživali su beneficiju prijevremenog izlaska,
Do prije nekoliko godina, po molbama za uslovni otpust odlučivalo je Ministarstvo pravde, dok je od jula 2015. godine taj institut u nadležnosti viših sudova.
Na osnovu odluka Višeg suda u Podgorici u poslednjih nekoliko godina, moglo bi se zaključiti da su tu privilegiju imali samo odabrani.
Među licima koja su se „zbog dobrog vladanja” našla na slobodi prije isteka zatvorske kazne bio je i bivši predsjednik budvanske opštine Rajko Kuljača.
On je iza rešetaka proveo pola godine manje od predviđene kazne i pušten je na slobodu sredinom avgusta prošle godine, kada je predsjednik Višeg suda Boris Savić prihvatio njegovu molbu, uz obrazloženje da je bivši visoki funkcioner odslužio dvije trećine zatvorske kazne.
Zbog malverzacija u aferi „Zavala”, u kojoj je sa još desetak osoba oštetio opštinsku kasu za 820 hiljada eura, Kuljača je najprije osuđen na pet godina zatvora, ali je Apelacioni sud tu kaznu preinačio na dvije i po godine.
Kako se navodi u rješenju Višeg suda, Kuljača se dobro vladao, ali sud nije cijenio činjenicu da se radi o javnom funkcioneru koji novac stečen kriminalnim aktivnostima nije vratio državi.
Na listi onih koji su dobili uslovni otpust našao se i budvanski biznismen Branislav Gugi Savić, koji je na osnovu sporazuma o priznanju krivice, koji je sklopio sa Specijalnim državnim tužilaštvom, osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od 11 mjeseci.
Savić je priznao da je bio dio kriminalne grupe Svetozara Marovića, bivšeg potpredsjednika DPS-a, koja je počinila više malverzacija u Budvi.
Pored bivših predsjednika opština i biznismena, i zatvora je ranije pušten i kontroverzni Kotoranin Jovica Vukotić. Sud je u prvom postupku dao negativan stav o puštanju Vukotića, koji je u policijskim evidencijama označen kao član jednog kotorskog kriminalnog klana.
Tu odluku ukinuo je Apelacioni sud, a Viši sud u Podgorici je nakon toga Vukotiću odobrio uslovni otpust, odnosno skratio mu boravak u zatvoru, na koji je osuđen zbog pomaganja prilikom pokušajaubistva, za mjesec dana.
U odluci Apelacionog suda navedeno je da je Viši sud odbijajući Vukotićev zahtjev kao razlog naveo njegovu raniju osuđivanost i to što se protiv njega u kotorskom Osnovnom sudu vodio postupak za krivično djelo izazivanje opšte opasnosti.
Ipak, Apelacioni sud je ocijenio da ti razlozi, shodno zakonskim odredbama, nijesu jasni.Drugostepeni sud je obrazložio da se iz izvještaja ZIKS-a vidi da Vukotić poštuje odredbe pravilnika o kućnom redu i da nije disciplinski kažnjavan.