Tokom 2017. godine policija je registrovala 109 samoubistava, što prostom računicom navodi na zaključak da je skoro svaki treći dan neki građanin na sebe digao ruku!
Psiholozi i psihijatri ocjenjuju da su razlozi za suicid raznovrsni, te da uvijek treba reagovati na sumnje kada je ta pojava u pitanju jer se svaki problem može riješiti bez obzira koliko krupno izgledao u datom trenutku, piše Dan.
List navodi da se, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), Crna Gora sa 17 smrtnih slučajevana 100.000 stanovnika, nalazi u gornjoj polovini evropske rang-liste zemalja prema vrijednosti opšte stope suicida.
U periodu od 2011. do 2015. samoubistvo su izvršila čak 743 lica,navodi podgorički dnevnik.
Prema podacima Uprave policije, prenosi Dan. najveći broj samoubistava zabilježen je u gradovima na području nadležnosti Centra bezbjednosti Podgorica sa pripadajućim odjeljenjima bezbjednosti Podgorica, Kolašin, Cetinje i Danilovgrad, a zatim u Nikšiću, Šavniku i Plužinama.
Suicid se najčešće izvrašava vješanjem i upotrebom vatrenog oružja.
Prema statistici najviše osoba oduzme sebi život u starosnoj dobi preko 60 godina.
U 2013. godini 18,7 odsto osoba koje su sebi oduzele život bile su starosti između 20 i 40 godina, 35 odsto između 40 i 60 godina, a 45 odsto bile su osobe preko 60 godina, navodi Dan.
Psihologa Marko Đurić kaže za podgorički dnevnik da je svaki slučaj suicida priča za sebe, a neki od glavnih razloga koji se navode su depresija, psihotični poremećaji, poremećaja ličnosti, kao i kod zavisnika od psihoaktivnih supstanci.
On dodaje da osoba može izvršiti i samoubistvo kada je pod jakim stresom.
“Sve zavisi od osobe do osobe. Postoje i situacioni faktori kada je na primjer osoba žrtva nasilja, ili kada je žrtva grupe ljudi, kao što se može desiti sa tinejdžerima u školama. Nužno je da svi mi kao ljudi obratimo pažnju na sebe i jedni na druge. Ako primijetimo kod nekog povlačenje, tugu, impulsivnost, nervozu, poremećaj sna ili apetita sve je to nešto što pali lampicu i ukazuje na neku opasnost. To je znak da treba da razgovaramo”,kaže Đurić za Dan.
On dodaje da građani Crne Gore u prosjeku teško izražavaju osjećanja i da nam kao narodu nedostaje malo emocionalne edukacije.
Psihijatar Marina Roganović kaže za podgorički list da su pokušaji samoubistava pozivi u pomoć, kao i bijeg iz neke nepodnošljive situacije i olakšanje od bola, bilo da je u pitanju psihički, psihološki ili somatski, odnosno fizički.
Ona objašnjavada je pojava psihičkih oboljenja i simptoma je veoma povezana sa suicidom ili samoubistvom pa se on javlja kod depresivnih osoba u 15 odsto slučajeva, kod bolesti zavisnosti čak 20 odsto, kod postporođajnih psihoza, šizofrenije i kod graničnih poremećaja ličnosti pet do 10 odsto.
“Među alkoholičarima je 20 odsto onih koji su bar jednom pokušali samoubistvo”, kaže Roganović za Dan i dodaje da je suicid u poslednje vrijeme prisutan i kod mladih osoba koje imaju problema sa depresijom ili koriste psihoaktivne supstance.
Loša socio-ekonomska situacija jedan je od najčešćih uzroka samoubistava.