Unutrašnja kontrola provjerava propuste u radu Ekipe za uviđaje u istrazi o nestalim dokazima iz stana Veselina Mujovića.
Unutrašnja kontrola Ministarstva unutrašnjih poslova pokrenula je postupak provjere da li su radnici ekipe za uviđaje propustima u radu omogućili da se dokazi koji su nestaliprilikom pretresa stana Veselina Mujovića nađu u njihovom službenom vozilu, piše Dan.
Dokazi sunestaliu februaru, prilikom hapšenja Mujovića, osumnjičenog za prevaru bivšeg potpredsjednika DPS-a i Vlade Crne Gore, i šefa crnogorskog parlamenta Svetozara Marovića i Ljuba Rađenovića oca bivšeg gradonačelnika Budve Lazara Rađenovićai bivšeg savjetnika premijera Aleksandra Tičića.
Podgorički dnevnik podsjeća da je sporna dokumentacija pronađena nakon mjesec dana u gepeku vozila Ekipe za ubiđaje Centra bezbjednosti Podgorica. Nadležni tada nisu imali odgovor kakosu pisma završila u vozilu Ekipe za uviđaje koja nije prisustvovala pretresu Mujovićeve kuće.
Unutrašnja kontrola zatražila je izjašnjenje od pripadnika ovog sektora policije koja sui m predate. Prema saznanjima Dana, MUP još nije otkrio kako su dokazi završili u spornom vozilu jer u izjavama koje sui m dostavljene nijedan policijski službenik nije odgovorio na to pitanje.
Dan navodi da se sumnja da je nestala pisma u vozilo za uviđaje neko ubacio 28. Marta prilikom izlaska na mjesto izviđaja jednog predmeta, kada ih je našao jedan policajac prilikom razduživanja vozila.
Dvojica policajaca koja su koristila tog dana vozilo kazala su da pisama nije bilo kadasu preuzeli smjenu. Kada su se vratili da predaju smjenu , našli su razbacana pisma u gepeku i odmah obavijestili starješine o tome, nakon čega je sačinjena služben zabilješka.
Dan podsjea da je zbog nestanka pisama iz policijepokrenuta je istraga protiv Dalibora Medojevića i Nikole Terzića,policijskih inspektora koji su imali kontakt s tim dokazima. Oni sun a saslušanjima negirali krivica, navodi Dan.
Istraga u ovom slučaju još traje a medojević I Terzić se terete za nestanak 13 pisama, dva zahtjeva Višeg državnog tužilaštva I papira sa ručno ispisanim tekstom.
Oni su osumnjičeni da su zloupotrijebili svoj položaj tako što nisu postupali u skladu sa procedurama o pretresu i čuvanju zaplijenjenog materijala.
Dokazni material koji je prvo donesen u kancelarije Odsjeka za suzbijanje privrednog kriminala nije bio propisno zapečaćen, navodi Dan. Kesa je bila nepropisno zapakovana,odnosn bez voštanog pečata.
Dan navodi da je otvaranje istrage o nestalim dokazima i hapšenje šefa islužbenika Odjeka za borbu protiv organizovanog kriminala ikorupcije otvorili pravi rat između policije i tužilaštva. Menadžment Upravepolicije optužio je tužilaštvo da je bez prezentovanja dokaza uhapsilo njihvoe kolege I optuživalo ih za teška krivična djela. Iz Uprave policije su naveli da je tužilaštvo takvim postupanjem izvršilo atak ne samo na lični, porodični i profesionalni integritet policijskih službenika, već i na Upravu policije kao jednog od najvažnijih subjekata usistemu bezbjednosti države, piše Dan.
List podsjeća da je takvo saopštenje policije izazvalo osudu vrhovnog državnog tužiocai glavnog specijalnog tužioca IviceStankovića I Milivoja Katnić.
Oni su saopštili kako nisu dužni da policiji obrazlažu naloge za hapšenjai dokaze koje su prikupili I naglasili da su samostalni organ.
Dan podsjeća i da je Ministarstvo unutrašnjih poslova nedavno pokrenulo disciplinski postupak protiv službenika Nikole Terzića i Sima Lukačevićazbog nestanka dijela dokaza u predmetu protiv Veselina Mujovića. Oni se terete da nisu poštovali procedure prilikom primopredaje dokumenata koji su zaplijenjeni u kući Veselina Mujovića.