Do 16. decembra u opštini Pljevlja popisano je svega 22.800 stanovnika, saopšteno je na poslednjoj sjednici Odbora za praćenje popisa stanovništva u Crnoj Gori.
Popis je produžen do 28. decembra, ali već sad je izvjesno, s obzirom na to da je, kako kažu upućeni, većina stanovništva popisana, da će u industrijskom centru Crne Gore broj stanovnika biti manji od 25 hiljada. Odnosno, šest do sedam hiljada manje nego na popisu održanom 2011. godine. Prema tom popisu, u Pljevljima je živjelo 30.786 stanovnika.
Ovogodišnji popis će izvjesno pokazati i da se broj stanovnika u Pljevljima, u odnosu na popis održan 2003. godine, smanjio za najmanje 12 hiljada. Te godine u Pljevljima je popisano nešto manje od 37.000 stanovnika, pišu Vijesti.
Za pet decenija broj stanovnika u opštini Pljevlja je gotovo prepolovljen. Rekordan broj stanovnika Pljevlja su imala 1971. godine - 46.856.
Godinama više ljudi umire nego što se rađa, a po negativnom prirodnom priraštaju Pljevlja su daleko ispred ostalih opština u Crnoj Gori. Ako se izuzme prethodna godina, broj novorođenčadi u Pljevljima iz godine u godinu drastično se smanjuje. Broj rođene djece u porodilištu u posljednjih petnaestak godina je prepolovljen.
O tome, ali i iseljavanju iz Pljevalja, “Vijesti” su pisale više puta...
U cilju povećanja nataliteta Opština je prvi put prošle godine izdvojila 20.000 eura za sufinansiranje medicinski potpomognute oplodnje.
Od lani, Opština Pljevlja subvencionira i kamatu na stambene kredite mladim bračnim parovima koji nemaju riješeno stambeno pitanje, što je još jedna od mjera koje lokalna uprava preduzima u cilju zaustavljanja strmoglavog pada nataliteta i zaustavljanja odseljavanja mladih.
Od novembra, lokalna uprava počela je i sa isplatom dječijeg dodatka svoj djeci u Pljevljima u iznosu od 30 eura, a po 50 eura djeci čiji su roditelji korisnici materijalnog obezbjeđenja porodice, dodatka za njegu i pomoć i lične invalidnine, javljaju Vijesti.