U Višem sudu u Podgorici nastavljeno je suđenje ljekarima Vladimiru Dimovu, Edinu Lameževiću i Miodragu Pavličiću, optuženi za nesavjesno liječenje pacijentkinje Danke Кomnenić (32) koja je preminula 18. marta 2016. godine.
Okrivljeni ljekar Edin Lamežević u odbrani je kazao da se kao drugi asistent tokom operacije uklanjanja slezine Danki Komnenić saglasio sa stavom glavnog hiruga okrivljenog Dimova da pacijentkinji ne treba davati vakcinu obzirom da joj je ostavljen zdravi dio ovog organa, kako prenose Vijesti.
Pred sudijom Milenom Matović, okrivljeni je naveo kako je protekla operacija.
"Operacija je protekla odlično. Konstatovali smo da se radi o velikoj cisti na slezini zbog čega smo idlučili da odstranimo ovaj organ lapraskopskom procedurom. Utvrdili smo postojanje akcesorne slezine, zdravi dio ovog organa i vaskularne elemente. Profesor Dimov je bio posebno srećan zbog toga i uradio sve kako bi sačuvao zdravo tkivo te slezine", kazao je Lamežević.
Dodao je da kako akcesorna slezina nije bila baš mala, Dimov je zauzeo stav da se pacijentkinja Komnenić nakon operacije tretira antibiotskom terapijom, a sa čim se saglasio i Lamežević.
"Znam da su pacijentkinji nakon operacije uključeni antibiotici koji su direktno uticali na sprečavanje infekcije pneumokokom", kazao je on.
Odgovarajući na pitanje pravnog punomoćnika porodice pokojne Komnenić, advokata Miloša Vuksanovića koliko antibiotska terapija mora da traje, optuženi Lamežević je kazao da to zavisi od kontrolnih pregleda pacijenta.
"Antibioticu su jedini lijek za bakterijske infekcije. Koliko dugo će antibiotska terapina trajati zavisi od kliničkog nalaza i kontrola na koje je pacijent obavezan da dolazi", naveo je Lamežević.
Dodao je da nema informaciju koliku zaštitu pacijentima pruža vakcina nakon otklanjanja slezine te da statistika nema uporište u kliničkom ispitivanju.
Vuksanović je prigovorio iskazu Lameževića jer se tim ljekara opredjelio za antibiotsku terapiju bez davanja vakcine jer nisu bili sigurni u efekat bilo koje od ove dvije tarapije.
Optuženi Miodrag Pavličić na suđenju održanom u dcembru prošle godine kazao da žali za izgubljenim životom Danke Komnenić, ali da nije kriv za smrtni ishod pacijentkinje nakon operacije. Dodao je da je tada asistirao hirurgu Vladimiru Dimovu.
"Ne osjećam se krivim ali osjećam žal za izgubljenim životom. Često razmišljam o tome da li smo kao tim mogli da učinimo više za pokojnu Danku Komnenić”, izjavio je Pavličić.
Dodao je da je Komnenić bila njegov pacijent i da joj je zbog činjenice da je bila u drugom stanju predložio operaciju nakon porođaja što je i učinjeno.
"Operacija je trajala dugo ali je prošla bez problema. To je bio glavi događaj tog dana u Crnoj Gori", naveo je okrivljeni Pavličić. Dodao je da je doktor Dimov učinio sve što je trebalo u ovom slučaju i da je krajnji ishod skup nesretnih okolnosti, kako prenose Vijesti.
Prema navodima optužnice, ljekari su propustili da pokojnoj Komnenić nalože da primi obaveznu vakcinu nakon hirurškog odstranjivanja slezine. Optužnicom je predstavljeno da je kod sada, pokojne pacijentkinje, prilikom ljekarskog pregleda konstatovana cista na slezini. Posle konsultacije sa ljekarima, odlučeno je da se operiše nakon porođaja.
U novembru 2015. godine, Dimov, kome su u ovoj operaciji asistirali Lamežević i Pavličić, je hiruškim putem, osim ciste uklonio i slezinu. Operacija je urađena lakroskopskom metodom.
Kako se navodi u optužnici, oni su propustili da odmah nakon operacije, što su bili obavezni po Zakonu o zdravstvenoj zaštiti, da daju vakcinu pacijentkinji, jer u slučaju potpunog uklanjanja slezine, obavezna je imunizacija pacijenta. Vakcina, koja se mora primiti najduže 14 dana poslije uklanjanja slezine, nikada nije data Danki Komnenić, niti je u otpusnoj listi navedeno da se pacijent mora imunizovati u roku od dvije nedjelje.