Novi kineski borbeni avion "čengdu" J-20, najvjerovatnije je napravljen pomoću saznanja na osnovu djelova F-117 oborenog u Srbiji, javlja sgencija AP
Kina je svoj "stelt" borbeni avion, koji su kineski zvaničnici nedavno prikazali, vjerovatno napravila pomoću saznanja do kojih je došla na osnovu djelova američkog "nevidljivog" aviona F-117, oborenog iznad Srbije za vrijeme NATO bombardovanja 1999. godine, javila je agencija AP.
Balkanski vojni zvaničnici i drugi stručnjaci rekli su toj agenciji da je vrlo vjerovatno da su Kinezi uspjeli da naprave taj avion visoke tehnologije na osnovu analize djelova oborene američke letilice koje su kupovali od srpskih seljaka sa područja Budjanovaca, gdje je "stelt" oboren 27. marta 1999.
Novi kineski borbeni avion "čengdu" J-20, koga je veoma teško detektovati na radaru, a koji bi mogao ozbiljno da ugrozi američku dominaciju u domenu vazduhoplovne industrije, imao je prvi let 11. januara.
Američki F-117 "najthok" je prvi "stelt" borbeni avion na svijetu, a letilica koja je oborena tokom NATO bombardovanja Srbije, prvi je avion takve vrste koji je ikada pogođen. Pentagon vjeruje da je za obaranje "nevidljivog" avion zaslužna kombinacija dobre taktike i čiste sreće.
Pilot se tom prilikom katapultirao i spasao, a olupine letilice su se rasule po širokom području poljoprivrednih dobara.
Seljaci su kao suvenire skupljali djelove aviona, od kojih su neki bili veličine manjeg automobila.
"U to vrijeme, prema našim obavještajnim podacima, kineski agenti su išli po toj oblasti i kupovali djelove aviona od lokalnih poljoprivrednika", izjavio je šef hrvatskog generalštaba tokom NATO bombardovanja Srbije admiral Davor Domazet-Lošo.
"Vjerujemo da su Kinezi iskoristili te materijale da bi stekli uvid u tajnu stelt tehnologiju i onda ih napravili”, rekao je Domazet-Lošo u telefonskom intervjuu za AP.
Jedan neimenovani vojni zvaničnik Srbije potvrdio je da su djelove olupine aviona uzeli kolekcionari suvenira i da su neki od njih završili "u rukama stranih vojnih atašea".
Djelovi oborenog aviona F-117 nalaze se i u beogradskom Muzeju vazduhoplovstva, a zamjenik direktora tog muzeja Zoran Milićević ne zna šta se desilo sa ostatkom letilice.
"Mnoge delegacije su nas ranije posjećivale, uključujući Kineze, Ruse i Americkance, ali niko nije pokazao interesovanje da uzme bilo koji dio aviona", rekao je Milićević.
Vojni konsultant Zoran Kusovac izjavio je da je režim Slobodana Miloševića uobičajeno dijelio zaplijenjenu opremu zapadnih zemalja sa kineskim i ruskim saveznicima.
"Uništeni F-117 je na vrhu liste želja i Rusa i Kineza", rekao je Kusovac.
Zapadne diplomate su tvrdile da je Kina u vrijeme bombardovanja SR Jugoslavije imala obavještajnu ispostavu u svojoj ambasadi u Beogradu, koja je tokom bombardovanja greškom bila meta napada snaga NATO, u kojem su poginule tri osobe, podsjetio je AP.
Ostaci oborenog F-117 nisu odmah uništeni bombama zbog velikog broja civila koji su se nalazili u blizini.
(MONDO)