Danas je na Rimskom trgu ispred Ministarstva ekonomije održan protest u u okviru kampanje „Sedmica za rijeke Balkana“, u organizaciji NVO "Green Home"
Predstavnici boraca za zaštitu rijeka, nevladinog sektora i građani okupili su se danas ispred Ministarstva ekonomije kako bi saopštili stav lokalnih zajednica i NVO sektora povodom planirane izgradnje malih hidroelektrana (mHE) na rijekama Crne Gore.
Medijima i prisutnima obratili su se predstavnici mijesnih zajednica gdje se nalaze rijeke predviđene za izgradnju mHE - Vinicka, Bukovica, Komorača i Lještanica.
„Ovdje smo da zamolimo nadležne da dođu na Lještanicu, osjete sve njene ljepote i uvjere se u dobre namjere, gostoprimstvo i srdačan doček od strane mještana uz hljeb i so, čašu hladne vode i čašicu šljivovice. Svi posjetioci rijeke apeluju: 'Ne dajte ovu ljepotu! Branite je po svaku cijenu', ali smo mi uvjereni da ćemo sa nadležnima naći zajednički jezik i rijeku iskoristiti na racionalniji i po društvo korisniji način“, kazao je predsjednik Odbora za zaštitu rijeke Lještanice Vukoman Damjanović.
FOTOGALERIJA:
Ispred NVO „Sačuvajmo rijeku Komoraču i sve rijeke Crne Gore“ iz Plava obratio se Ramo Gutić, koji je kazao da su rijeke i jezera najvažniji turistički resursi sjevera Crne Gore i „niko nema prava da ih uništava radi profita odabranih pojedinaca i novokomponovanih bogataša bliskih centrima moći“.
„Ovdje smo da podsjetimo uvaženu ministarku ekonomije Dragicu Sekulić na obećanje premijera Markovića da se mini hidroelektrane neće graditi tamo gdje su veće štete od koristi i gdje je izgradnja suprotna interesima lokalnog stanovništva“, istakao je Gutović.
On je poručio da građani napadnutih područja neće dozvoliti dalju izgradnju mini hidroelektrana po cijenu bilo čega.
Vlasnicima mHE 1,7 miliona eura od podsticaja
Mihailo Ostojić, predstavnik mjesne zajednice sela Vinicka, gdje se nalazi istoimena rijeka na kojoj se planira izgradnja mHE, apelovao je na Vladu Crne Gore da poništi odluku o davanju koncesije na dijelu vodotoka Vinicka rijeka beranskom privrednom društvu Rudi enerdži za izgradnju mHE.
„Izgradnjom mHE, pored toga što bi ostali bez vode za piće, došlo bi do oštećenja više jazova, kanala za navodnjavanje koji se vijekovima koriste i to bi bilo pogubno po naša imanja i po naše poljoprivredno zemljište. Došlo bi do uništenja ribljeg fonda i remećenja ekološke ravnoteže, čime bi rijeka provođenjem u cjevovod u sušnom periodu potpuno presušila“, rekao je Ostojić.
Izvor: MONDO/Miljana DašićU ime mještana sela Lijeska i Odbora za zaštitu rijeke Lještanice obratio se Milun Damjanović, koji je ministarki Sekulić, ministru turizma Pavlu Raduloviću i predsjedniku Opštine Bijelo Polje Petru Smoloviću uputio pitanja čija je odgovornost za prikrivanje plana da se mHE gradi na izvoru koji mještani koriste za piće, te ko je osoba koja odbija da mještanima dostavi ugovor o koncesiji.
„Svi dobro znamo da je Vlada Crne Gore na sjednici održanoj 23. maja zadužila Ministarstvo ekonomije da preispita svu dokumentaciju za svaku lokaciju za koju je izdata koncesija za gradnju mHE. Sa procedurom za izgradnju mHE se nije zastalo, štaviše, ubrzana je“, kazao je on.
Predstavnici NVO i mještana nakon obraćanja uputili su se u prostorije Ministarstva ekonomije, kako bi im poklonili flaše sa vodom iz pomenutih rijeka i uvjerili ih u to kakvo će blago biti izgubljeno ukoliko se nastavi sa devastacijom.