NATO će Crnoj Gori donirati 3D radar tipa HADR (HR 3000) velikog dometa, a njegova isporuka predviđena je u naredne dvije godine, saopštio je Pobjedi NATO zvaničnik.
NATO Komitet za investicije prihvatio je zahtjev Crne Gore za pomoć u uspostavljanju sistema nadzora vazdušnog prostora, a našoj zemlji odobrena je dodjela radara velikog dometa za nadzor crnogorskog vazdušnog prostora, piše Pobjeda.
Radar je dat Crnoj Gori besplatno na korišćenje na neodređeno vreme i, kako je Pobjeda ranije pisala, biće instaliran na Bjelasici.
"Radi se o 3D radaru tipa HR 3000 velikog dometa. Predviđeno je da se isporuči u naredne dvije godine. Troškovi transporta i instalacije u ovom trenutku nijesu poznati, jer su u toku razgovori o ovom aspektu između Crne Gore i Agencije za podršku i nabavke NATO", saopšteno je Pobjedi iz NATO.
HADR je zemaljski radar za nadzor vazdušnog prostora koji je prvi put razmješten u Njemačkoj prije više od trideset godina.
Kako piše Pobjeda, dizajniran je za upotrebu u nacionalnim mrežama vazdušne odbrane, bilo da se popune praznine u postojeć em sistemu, da se poveć a sposobnost postojeć eg sistema, ili da se zamijeni zastarela oprema. U slučaju Crne Gore cilj je da se osigura kompletna slika vazdušnog prostora iznad naše zemlje. Pokrivenost opsega je 500 km, a raznovrsna kompjuterska kontrola omoguć ava radarsku pokrivenost na 30.000 m nadmorske visine.
Vojni analitičar Aleksandar Radić kaže da u osnovi slične taktičko-tehničke karakteristike ima radar AN/FPS-117 koji koristi Hrvatska i nešto stariji sistem AN/TPS-70 u Srbiji.
"Sva tri radara su u klasi dometa 240 nautičkih milja po daljini i visine osmatranja do 100 hiljada fita. Projektovani su 1980-ih godina i bili su konkurenti na tržištu", kazao je Radić Pobjedi.
Radić kaže da će Vojska Crne Gore koristiti radar HR-3000 za osmatranje vazdušnog prostora sa položaja Bjelasica.
Crnogorski centar kao i čitav sredozemni prostor u zoni je odgovornosti Objedinjenog VOC (CAOC) Torehon koji se nalazi u blizini Madrida. na osnovu radarske slike koja pristiže sa prostora od Portugala do Turske, uključujući prostor Balkana.
Crna Gora je članica tzv. BRAAD (Balkan Air Defence Aproach) inicijative kojoj je zadatak upravo rješavanje pitanja nadzora vazdušnog prostora u regionu. NATO studija, koja je nedavno rađena tim povodom, ustanovila je da u regionu nedostaju četiri radara, te da bi Crna Gora, Makedonija, Albanija i BiH trebalo da imaju svaka po jedan radarski sistem, čime bi se upotpunila sposobnost nadzora vazdušnog prostora.