Nelegalni objekat koji je Mitropolija crnogorsko-primorska (MCP) postavila na vrhu Rumije biće uklonjen, poručio je danas premijer Duško Marković.
Marković je novinarima u parlamentu kazao da je to pitanje aktuelno već više godina, otkad je crkva na nelegitiman i nezakonit način postavljena, što je konstatovano rješenjem nadležne inspekcije.
On je ocijenio da je neprimjereno i nepotrebno da MCP vjerske objekte gradi na takav način, gdje god to bilo.
„Kao što za svakog građanina važe planska dokumenta i procedure koje oni sadrže, to mora važiti i za MCP, što znači da njihovo duhovno i svetovno opredjeljenje ne može biti razlog ni činjenica koja će ih osloboditi od primjene zakona“, istakao je Marković.
On je rekao da ga čudi da je mitropolit Amfilohije dozvolio takvu aktivnost i nastavak nelegalnih radova na crkvi na Rumiji.
Marković je podsjetio da je 2015. godine nadležni inspektor obustavio rušenje tog objekta, zbog realizacije projekta sa svjetskom bankom koji se ticao svih nelegalnih objekata, odnosno moratorijuma na njihovo rušenje.
„Ovo što se desilo ovih dana je nezakonito, inspekcija je izašla na lice mjesta, konstatovala stanje i donijela zapisnik koji nijesam imao prilike da vidim, ali vjerujem da će ići u pravcu uklanjanja svega što je u međuvremenu urađeno na tom objektu“, kazao je Marković.
On je rekao da vjeruje da će biti podnijete i prekršajne i krivične prijave ako za to bude bilo uslova.
„Naravno, to govori u prilog činjenici da će taj objekat morati biti uklonjen“, dodao je Marković, ali nije želio da precizira kada će to biti učinjeno.
On je istakao da za njega nema razlike između bilo kojeg nelegalnog objekta u državi.
„Ja samo iskazujem čuđenje da je MCP, koja propagira zajedništvo, poštovanje zakona i države, razumijevanja ljudi – primjer nelegalnog ponašanja. To nije dobro, i ne možemo govoriti da sa te adrese dolaze poruke mira“, naveo je Marković.
On je rekao da će nadležne institucije procijeniti kada će objekat biti uklonjen, i da će razgovarati sa Mitropolijom.
„Vidio sam sam da iz MCP dolaze poruke – Vlada zna gdje je Mitropolija. Ne, Mitropolija je ta koja krši zakon, i oni treba da dođu u Vladu, i doći će, da raščistimo to pitanje“, poručio je Marković.
Na pitanje novinara da prokomentariše bilborde širom Crne Gore kojima se obilježava godišnjica Podgoričke skupštine, on je rekao da se treba baviti pitanjima koja Crnu Goru sada obilježavaju.
„To su njen društveni i nacionalni identitet, njena evropska perspektiva, izvjesna evroatlantska pozicija. Hajde da se bavimo pitanjima razvoja ekonomije i otvaranjem novih radnih mjesta. Zašto da se bavimo pitanjima koja nam suludnjaci na terenu nameću preko bilborda“, naveo je Marković.
Prema njegovim riječima, to nije pitanje za premijera i Vladu, nego time treba da se bavi komunalna policija.
„To Crnu Goru ne može skrenuti sa njenog puta. Neka svaki dan iznikne po neki bilbord pored magistrale – neću da ga čitam i da mu pridajem važnost“, istakao je Marković.
On je pozvao novinare da ne pridaju važnost „neproduktivnim ljudima koji unose zlo u ovoj zemlji“, nego da afirmišu pozitivne stvari i traže ono što Vlada neradi dobro, da bi tih pozitivnih stvari bilo više.
„Ostavimo se predsjednika crkvenih i opštinskih odbora srpskih nacionalnih stranaka, kada će postaviti bilbord i hoće li obilježiti 100 godina Podgoričke skupštine. Neka je obilježavaju svaki dan“, kazao je Marković.
On je istakao da je Crna Gora samostalna, nezavisna, održiva, članica NATO-a, biće i članica Evropske unije i ekonomski prosperitentna.
„Neka pišu, neka se sastaju, neka pjevaju i guslaju od ujutru do uveče“, dodao je Marković.
Na pitanje kako komentariše predlog Bošnjačke stranke da se na crnogorskoj zastavi pored krsta nađe i polumjesec, Marković je rekao da je to legitimna inicijativa, i da Crna Gora baštini multietnički i multikonfesionalni sklad.
„BS ima razloge zbog čega to predlaže. Vidjećemo da li su oni utemeljeni, i da li za tim ima potrebe“, rekao je Marković.
On je rekao da nije siguran da se na taj način rješavaju ključni društveni, politički i socijalni izazovi u državi“.
„Ali, legitimna je inicijativa, i u zakonitoj proceduri ćemo se odrediti oko toga. Ne bih tome pridavao nikakav poseban značaj“, dodao je Marković.
Na pitanje kako komentariše to što ni poslije 12 godina nije razriješen napad na književnika Jevrema Brkovića i ubistvo njegovog tjelohranitelja Srđe Vojičića, premijer je kazao da može samo da iskaže nezadovoljstvo i razočarenje.
On je poručio da taj slučaj nije arhiviran.
„Vjerujem da ćemo kroz ove napore koje sada činimo u jačanju institucija, organa za sprovođenje zakona, policije i policijskih službi, i na tom ubistvu raditi više i pokušati da dođemo do izvršilaca i eventualnih nalogodavaca“, kazao je Marković.