Vlada je danas usvojila Predlog izmjena i dopuna Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, kojim se utvrđuju koeficijenti za nova zvanja, koja do sada nijesu bila prepoznata u zakonu.
Iz Vladine Službe za odnose s javnošću saopšteno je da se inoviranim odredbama utvrđuju koeficijenti za nova zvanja, koja do sada nijesu bila prepoznata u Zakonu, odnosno za predsjednika i članove Disciplinske komisije, članove Komisije za žalbe, kao i zvanja saradnik I, II i III, Viši namještenik I i II, zvanja u okviru Kancelarije za evropske integracije, te zvanje vatrogasac - spasilac.
Predloženim izmjenama i dopunama se, kako je objašnjeno, važeći zakon usklađuje sa zakonima o državnim službenicima i namještenicima i o zaštiti i spašavanju, kao i sa dopunama uredbe o Kabinetu predsjednika Vlade.
Vlada je, u skladu sa odlukom o organizacijsko-formacijskoj strukturi i veličini Vojske Crne Gore, usvojila Uredbu o određivanju rodova i službi.
“Tim dokumentom nijesu izmjenjeni rodovi, već su utvrđene četiri nove službe - za elektronsko izviđanje i protivelektronska dejstva, vazduhoplovno-tehnička služba, mornaričko-tehnička i administrativna. Pored toga, naziv postojeće nuklearno-biološko-hemijske službe promijenjen je u hemijsko-biološko-radiološko-nuklearna služba”, navodi se u saopštenju.
Vlada je usvojila i Informaciju o zaključivanju tehničkog sporazuma u vezi sa sprovođenjem i pružanjem podrške države domaćina tokom vježbe Jadranski udar 2018/Adriatic strike 2018. i prihvatila sporazum.
Odlukom Savjeta za odbranu i bezbjednost o učešću pripadnika Vojske Crne Gore na međunarodnim vježbama u ovoj godini, odobreno je učešće 12 pripadnika Vazduhoplovstva Vojske toj vježbi, koja će se održati naredne sedmice u Sloveniji.
“U diskusiji je ocijenjeno da ućešćem na toj međunarodnoj vježbi Vojska Crne Gore jača saradnju i povjerenje sa partnerskim zemljama, podiže nivo obučenosti, povećava razmjenu iskustava štabnog osoblja i poboljšava usvajanje neophodnih NATO standarda i procedura, kao neophodan uslov za povećanje operativnih sposobnosti i interoperabilnosti. Učešće na vježbi doprinijeće efikasnijim pripremama i kvalitetnijoj obuci za izvođenje vojnih operacija”, navodi se u saopštenju.
Pored pripadnika Vazduhoplovstva Vojske Crne Gore i Vojske Slovenije, u vježbi će učestvovati pripadnici oružanih snaga Albanije, Belgije, Kanade, Hrvatske, Češke, Danske, Estonije, Francuske, Njemačke, Mađarske, Italije, Letonije, Litvanije, Bivše jugoslovenske republike Makedonije, Poljske, Holandije, Rumunije, Slovačke, Španije, kao i Komande Oružanih snaga SAD u Evropi (US EUCOM).
Vježba, kako je objašnjeno, predstavlja nastavak serije vježbi koje su realizovane u prethodnom periodu, a na kojima su predstavnici Vojske Crne Gore prvi put učestvovali 2015. godine.
Vlada je usvojila i Informaciju o konsolidaciji ugovornog stanja između Crne Gore i Češke, u cilju konsolidacije ugovornog stanja, odnosno sukcesije međunarodnih ugovora koje je zaključila bivša Jugoslavija i Državna zajednica Srbija i Crna Gora,
U cilju racionalizacije diplomatske mreže i troškova po tom osnovu, Vlada je donijela odluku o zatvaranju Stalne misije Crne Gore pri Svjetskoj trgovinskoj organizaciji (STO) u Ženevi.
“U raspravi je ocijenjeno da je nakon završenog Pregleda trgovinskih politika u STO-u i procjene da je važno da multilateralne organizacije u Ženevi budu praćene sa jedne adrese, odlukom je utvrđeno da se funkcionisanje stalne misije pri STO-u obavlja pod okriljem Stalne misije Crne Gore pri UN-u”, navodi se u saopštenju.
Imajući u vidu da je jačanje ekonomske diplomatije jedan od strateških prioriteta Vlade, fokusirane aktivnosti Stalne misije Crne Gore pri UN-u i drugim međunarodnim organizacijama u Ženevi uticaće, kako je saopšteno, na dodatno podsticanje ekonomske multilateralne saradnje i bolje sprovođenje koordiniranih diplomatskih aktivnosti Crne Gore, ocijenjeno je na sjednici.
Vlada je danas dala saglasnost na program rada i finansijski plan Nacionalne turističke organizacije (NTO) za ovu godinu.
“Program rada obuhvata niz aktivnosti koje NTO planira da sprovede, a baziran je na analizi ostvarenih rezultata u prošloj godini, stanja na emitivnim tržištima, raspoloživih smještajnih kapaciteta, stanja turističkog proizvoda, raspoloživih sredstava u budžetu i aktuelnih trendova u svijetskoj privredi i turizmu”, navodi se u saopštenju.